MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wystaw się w CSW 2023

Kwiecień w CSW 🌷

2023-03-24 - 2023-04-23 Views: 3409 Strona główna, Sztuka, Wystawy, wystawy

Wystawa / Piękne ucieczki. Krzysztof Marchlak

Kiedy: 24.03–23.04.2023
Wernisaż: 24 marca (piątek), godz. 18.00
Kuratorka: Agnieszka Natalia Gołębiewska
Wsparcie merytoryczne: Nocny Art Patrol

Koordynatorka: Lilia Kaletowska
Produkcja wystawy: Wojciech Ruminski

Zapraszamy na wystawę Krzysztofa Marchlaka – laureata Nagrody Dyrektora Wystaw się w CSW 2022!

 

Jeśli uciekać, to pięknie i w piękne światy.

Krzysztof Marchlak zabiera nas w wyprawę-ucieczkę, marzycielską eskapadę w tajemnicze, zagadkowe miejsca, prezentując nam swoich fascynujących bohaterów. Ruszamy w podróż z portretowanymi przez artystę ludźmi sztuki, teatru, tancerzami, aktorami, a także z nieznajomymi, którzy zostają przez niego odmienieni, pokazani w magicznym świetle, z atrybutami i talizmanami podkreślającymi ich wewnętrzne piękno.

Jesteśmy zabrani do kreowanych przez artystę światów – pięknych, sielskich, a niekiedy tajemniczo niebezpiecznych rajskich zakątków z bujną roślinnością swych pierwszych chwil. Marchlak dosłownie – niczym rajski planista – tworzy te światy, budując najpierw ich fizyczne makiety w mikroskali. I dopiero potem powstają ich fotograficzne, przeskalowane odpowiedniki.
To światy na niby, światy-marzenia.

Czujemy się tutaj jak uciekający na Cyterę bohaterowie obrazów Antoine Watteau. Gdy Wenus, bogini miłości, narodziła się z morskiej piany, właśnie na Cyterę skierowała swe pierwsze kroki i właśnie tam uciekali rokokowi kochankowie, tancerze i muzykanci. Jesteśmy u bram do świata mitu. Bohaterowie tego mitu są ludzcy i boscy jednocześnie, niekiedy majestatyczni i niemal groźni, czasami skąpani w złotym świetle, by za chwilę toczyć ze sobą spory i walki.

To raj stwarzany na nowo, marzycielski, choć ostatecznie bardzo ludzki, jak ludzcy są jego mieszkańcy, na chwilę tylko przemienieni przez artystę w postaci o ponadludzkich właściwościach.

 

Krzysztof Marchlak (1987) – doktor sztuki, adiunkt na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie (Wydział Sztuki), malarz, fotografik i animator kultury. W latach 2019/2020 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej. W latach 2007–2012 studiował na krakowskiej ASP na Wydziale Malarstwa, na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych (dyplom zrealizowany w pracowni prof. Adama Brinckena). Tytuł doktora sztuki ma macierzystej uczelni uzyskał w 2018 roku pod opieką merytoryczną prof. Zbigniewa Bajka. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, fotografią, tworzy instalacje artystyczne. Jego twórcze poszukiwania oscylują wokół zagadnień związanych z fizycznością ciała, tożsamością indywidualną i zbiorową oraz z mniejszościami społecznymi. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego prace wystawiane były m.in. w Londynie, Nowym Jorku, Sydney, Dublinie, Budapeszcie, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu. W swojej karierze zawodowej związanej z upowszechnianiem kultury współpracował m.in. z takimi instytucjami jak: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Peggy Guggenheim Collection w Wenecji, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Galeria Bunkier Sztuki.

Agnieszka Natalia Gołębiewska – kuratorka, krytyczka, historyczka sztuki oraz kolekcjonerka sztuki współczesnej. Połowa duetu Nocny Art Patrol, zajmującego się koncepcjami kuratorsko-wystawienniczymi, opieką nad artystami oraz działaniami kolekcjonerskimi. Autorka tekstów kuratorskich i krytycznych. W swojej praktyce zawodowej kładzie szczególny nacisk na bezpośrednią współpracę z artystkami i artystami, obejmującą współtworzenie koncepcji wystaw, ich produkcję i aranżację. Współtworzyła wystawy z takimi artystami i artystkami jak Marek Chlanda, Adam Rzepecki, Agata Kus, Dawid Czycz, Paulina Stasik, Karol Palczak, Monika Drożyńska. Wystawa Krzysztofa Marchlaka Piękne ucieczki to już kolejna współpraca kuratorska z artystą.

 

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń