MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Chwast znad Wisły, Rzep i Słonecznik

Wykrój I, II, III, IV

PromienioTwórczość

Zobacz na pełnym ekranie

 • Autor

  Carolina Khouri i Wojciech Antoni Sobczyński

 • Tytuł

  PromienioTwórczość

 • Technika

  drewno, gips, tkanina, klej, farba akrylowa, szklane lustro

 • Data

  2017

Prezentowana praca jest wspólnym dziełem dwójki artystów mieszkających w Londynie – Caroliny Khouri i Wojciecha Antoniego Sobczyńskiego. Stworzona została specjalnie na wspólną wystawę PromienioTwórczość w Toruńskim CSW (08.09–22.10.2017).

Obiekt jest połączeniem dwóch artystów, którzy eksperymentując nad wspólną pracą, łączą swoje artystyczne doświadczenia. W wyniku tego powstaje dzieło o hybrydowym charakterze, łączące w sobie elementy rzeźby i malarstwa. Główną konstrukcję rzeźby stanowi drewniany „kręgosłup”, który obok funkcji budującej nadaje formę kompozycji. Równoważące się elementy horyzontalne i wertykalne sąsiadują z umieszczonymi w górnej części dwiema blachami, które nawiązywać mogą do symboliki solarnej (jaskrawość blachy czy forma okręgu). Całość została pokryta tkaniną z gipsem oraz klejem a następnie polichromowana. W ten sposób połączyły się doświadczenia Khouri z rzeźbiarskim doświadczeniem Sobczyńskiego, który w swoich pracach również łączy malarstwo z formami przestrzennymi. Rzeźba umieszczona została na kubiku pokrytym lustrem co dodatkowo dostarcza elementy pozornej perspektywy.

 

Carolina Khouri i Wojciech Antoni Sobczyński, PromienioTwórczość, 2017, drewno, gips, tkanina, klej, farba akrylowa, szklane lustro, obiekt: 136 x 155 x 36 cm, lustro: 136,2 x 136,2 cm

 

 • Carolina Khouri i Wojciech Antoni Sobczyński, PromienioTwórczość

 

Dar artystów (2017)

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń