MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Plakat Teatr Rysowania

TEATR RYSOWANIA, AKT III, Tajemnica ciała…

Plakat Fizjologia smaku

Fizjologia smaku: Jak żywić się powietrzem, czyli o kontrowersyjnych...

Marina Abramović, Art must be beautiful, artist must be beautiful, 1975

Opublikowano: 23 lutego 2011 Views: 1823 Pokój z kuchnią

Kawa z pieprzem 6: ból i starość | już dziś!

środa, 23 lutego, godz. 18.00

Wystawianie na pokaz i bezczeszczenie ludzkiego ciała, poniżanie jego funkcji i wyglądu, morphings i deformacje, okaleczenia i samookaleczenia…. ból – prawdziwy, przeszywający, niszczący.
I starość – …dlaczego szeroko pojęta kultura tak konsekwentnie odmawia starym kobietom urody? pyta Johanna Frueh. Czy w ciałach starych kobiet jest piękno i erotyka? O tych dwóch aspektach na wykładzie o bólu i starości.

Od listopada 2010 roku do końca maja 2011 roku Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu będzie inicjatorem cyklu wykładów poświęconych trudnym, ale niezmiernie istotnym zagadnieniom w sztuce współczesnej. Wykłady poprowadzi dr Katarzyna Lewandowska, adiunkt w Katedrze Historii Sztuki i Kultury UMK.
Przybliży problemy, które podejmują współczesne artystki i artyści. Sztuka XX i XXI wieku jest skomplikowana, kontrowersyjna, prowokacyjna, pełna napięć, niepokojów, bólu. Zygmunt Bauman mówi; „W odróżnieniu od naszych odległych przodków i „ludzi nam niepodobnych” nie dyskutujemy o rzeczach okrutnych i krwawych. Trzymamy w ukryciu rzeczy, które inni robili publicznie. Czujemy odrazę do odprysków rzeczywistości, które złożyliśmy w izolowanej piwnicy naszej uporządkowanej i eleganckiej egzystencji, ogłaszając, że nie istnieją lub są niewyrażalne”. A artyści wbrew słowom Mistrza konsekwentnie, odważnie i bezpardonowo wyciągają na zewnątrz te odpryski, racząc widza obrazami, które już zawsze będzie pamiętał.

Spotkanie będą miały charakter otwarty, interdyscyplinarny przy kawie i dobrym ciastku (dla osłodzenia).

Wykłady wspiera Cukiernia Lenkiewicz

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń