MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Obraz 9841 z cyklu Obcy chcą być dobrzy

Obraz 9866 z cyklu Obcy chcą być dobrzy

Obraz 9838 z cyklu Obcy chcą być dobrzy

Zobacz na pełnym ekranie

 • Autor

  Krzysztof Skarbek

 • Tytuł

  Obraz 9838 z cyklu Obcy chcą być dobrzy

 • Technika

  technika mieszana na płótnie

 • Data

  2015–2016

Obrazy Krzysztofa Skarbka wyróżniają szczególnie ich walory formalne. Płótna pokryte mocno działającymi kolorami oraz brokatem skrzą na ścianach. Bogactwo formy nawiązywać może do działań artystów ludowych (forma prac). Zaś charakterystyczny styl łączy w sobie elementy zaczerpnięte z pop artu, kultury masowej i fantastyki.

Skarbek tworzy na płótnach hybrydalne kompozycje, łącząc ze sobą różnego rodzaju bohaterów, którzy nigdy nie mieli ze sobą niczego wspólnego (na przykład pochodzą z innych filmów). Postacie zostały tu również pozbawione swoich agresywnych charakterów – przybywają w pokoju.

Sama postać obcego odnosi się tu do szeroko rozumianego pojęcia poznania. Człowiek najczęściej boi się tego, czego nie zna. Artysta poprzez spotkanie obcych i ludzi wyraża niepokój o stan cywilizacji, walkę o komunikację międzyludzką i miłość.

 

Krzysztof Skarbek, Obraz 9838 z cyklu Obcy chcą być dobrzy, 2015–2016, technika mieszana na płótnie, 100 x 70 cm

 • Krzysztof Skarbek

Zakup prac do Kolekcji dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Rozbudowa regionalnej kolekcji sztuki współczesnej Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu w 2018 r.”

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń