MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Cztery obroty ze słońcem z cyklu Bezczynność kamery

Góra Poetów

Wędrowiec

Zobacz na pełnym ekranie

 • Autor

  Nowacki Andrzej

 • Tytuł

  Wędrowiec

 • Technika

  akryl na płótnie, 47x72,5cm

 • Data

  1971

Obraz Andrzeja Nowackiego, powstały w technice akrylowej na płótnie, przedstawia męską postać wpisaną w dolną połowę podłużnego pola obrazowego. Naga figura, w pozie naznaczonego wysiłkiem przysiadu, podtrzymuje przed opadnięciem, bądź też usiłuje podnieść poprzeczną czarną formę, rodzaj listwy stanowiącej zakończenie kurtyny lub przesłony, która, choć niewidoczna, przesłania twarz mężczyzny. Obraz namalowany jest monochromatycznie, na jednorodnym kremowobiałym tle wyróżnia się czarny horyzontalny pas, a postać o jasnougrowej karnacji opracowana została w sposób rysunkowy, modelowana ciemnym światłocieniem. Ciało mężczyzny przedstawione jest z dużym realizmem i dbałością o odwzorowanie anatomicznych znamion wysiłku, jak napięte mięśnie czy nabrzmiałe żyły.

Andrzej Nowacki stworzył dzieło metaforyczne, ukazujące dramat człowieka znajdującego się w skrajnej sytuacji, walczącego z przeciwstawiającymi mu się siłami. Artysta dokonał tego, unikając zbędnych szczegółów i poszukując prostej i syntetycznej kompozycji.

Filip Pręgowski

Zakup w ramach dotacji Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Pięknych Znaki Czasu w Toruniu (2007)

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń