MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Topografia twarzy

Panorama

Erotina – Plaża

Zobacz na pełnym ekranie

 • Autor

  Barczyk Tomasz

 • Tytuł

  Erotina – Plaża

 • Technika

  drzeworyt, 95x65 cm

 • Data

  2006

Grafika Tomasza Barczyka należąca do cyklu prac Erotina zrealizowana jest w technice drzeworytu. W górnej części kompozycji znajduje się leżąca, naga kobieca sylwetka, ujęta z góry, częściowo nie mieszcząc się w kadrze przedstawienia, z lapidarnie zaznaczonymi białą linią konturami. Zajmujące pozostałą, większą część kompozycji tło opracowane jest w sposób charakterystyczny dla techniki drzeworytu, z fakturą powstałą z krzyżujących się i spiętrzonych linii. Szczególną cechą przedstawienia podobnie jak całego cyklu jest oszczędność kompozycji i stylizacja postaci, w której detale ujęte w sposób zwięzły i wybiórczy ustępują pierwszeństwa sile czarnej sylwetki.
Akt Tomasza Barczyka należy do bogatej tradycji ikonograficznej, której tematem jest kobieca nagość podejrzana ukradkiem w sytuacjach intymnych, kąpielach, samotnym odpoczynku. „Sytuacja plażowa” stanowi jeden z takich momentów, w których nagość nabiera walorów naturalności i bezpretensjonalności (…).
Charakter prac z cyklu Erotina z ich płaszczyznowością, dynamiką i rytmicznością, a także uproszczoną stylizacją postaci przywodzi na myśl modernistyczne inspiracje sztuką prymitywną, ale też wybrane przykłady polskiego ekspresjonizmu, którego twórcy, jako środek wyrazu szczególnie upodobali sobie drzeworyt.

Filip Pręgowski

 

Zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Znaki Czasu ogłoszonego przez MKiDN (2007)

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń