MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Rama

B, P, S

Egzystencje I

Zobacz na pełnym ekranie

 • Autor

  Natalia LL

 • Tytuł

  Egzystencje I

 • Technika

  fotografia

 • Data

  1962/2017

Cykl Egzystencji – czarno białych fotografii analogowych pochodzi z najwcześniejszego okresu twórczości Natalii LL. Składa się z portretów osób blisko związanych z artystką (rodziny, przyjaciół) umieszczonych w miejskim pejzażu zakamarków Bielska Białej, odznaczających się mrocznym nastrojem. Głównym motywem zainteresowań artystki w tym okresie była filozofia nurtów egzystencjalnych,  lektury Sartre’a, Kierkegaarda, Camusa i poetyka kina włoskiego.
W tym okresie zauważyła również, że fotografia jako medium daje zupełnie inne możliwości prezentacji zjawisk i idei artystycznych niż malarstwo, grafika czy rzeźba. Tego rodzaju wczesne działania doprowadzą do wypracowania przez Natalię LL sztuki konceptualnej, której na gruncie polskim była jedną z prekursorek.

Dzieło Egzystencje I przedstawia siostrę artystki na tle architektury. Fotografią tą Natalia Lach (pseudonim Natalia LL został przyjęty później) zdobyła pierwszą nagrodę podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Studenckiej w Toruniu.

O samym cyklu artystka pisała następująco: „Wydawało mi się, że fotografia umożliwia zmianę zwykłej banalnej rzeczywistości w niepowtarzalne i tajemnicze zdarzenie, fenomen. Na pewno moje działania fotograficzne były próbą odnalezienia niezwykłości, niecodzienności w otaczającym świecie. Było dla mnie fascynujące, że zdawałoby się wiarygodną fotografia niezwykłość tę pokazywała w sposób bardziej pełny i bezpośredni niż np. grafika i malarstwo. Fotografię, którą wtedy uprawiałam, nazwałabym egzystencjonalistyczną.” (cytat za: http://nataliall.com/pl/lata-60-te/).

Mateusz Kozieradzki

 

Zakup ze środków własnych (2017)

Fotografia przedstawiająca artystkę na tle swojej pracy – dar Natalii LL (2017)

 

 • Egzystencje I
 • Natalia Lach na tle swojej pracy Egzystencje I (Toruń 1962)

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń