MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

plakat 3. Festiwalu Plakatu i Typografii PLASTER

3. Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii PLASTER

plakat 5 Cocart Music Festiwal

5. CoCArt Music Festival

plakat 6. Festiwalu Performance Koło Czasu

Opublikowano: 30 października 2012 Views: 3960 Festiwale, KOŁO CZASU

6. Festiwal Performance „Koło Czasu”

9-11 listopada 2012

9 listopada, piątek, godz. 18.00,
10 listopada, sobota, godz. 18.00,
11 listopada, niedziela, godz. 15.00
Niecka performance, LabSen, Bulwar Sztuki
WSTĘP WOLNY!

Kurator: Marian Stępak

Artyści/stki: Anka Fugazi Biernacka, Przemek Branas, Iza Chamczyk, Tomasz Drewicz, Emil Franczak, Magdalena Franczak, Ludomir Franczak, Frau Gołębiewska, Michał Hajduczenia, Filip Ignatowicz, Bartłomiej Jarmoliński, Alfred Jurkowski, Michał Kardas, Edyta Kasperkiewicz, Marta Kotwica, Wojciech Kowalczyk, Julia Kurek, Maciej Kwietnicki, Michał Łagowski, Ivka Macioszek, Danuta Nawrocka, Olga Nowakowska, Jan Okulewicz, Pasożyt Arek, Jakub Pieleszek, Grzegorz Pleszyński, Justyna Piotrowska, Przemysław Przepióra, Natalia Reszka, Waldemar Rudyk, Jacek Różański, Daniel Rycharski, Mariusz Samól, Justyna Scheuring, Magdalena Starska, Karolina Stępniowska, Wiesław Wachowski, Kamil Wnuk, Martyna Wolna, Marcin Zalewski, Grupa Artystyczna Teatr T.C.R.

Zapraszamy na kolejną edycję Festiwalu Sztuki Performance – sztuki, która wzbudza największe emocje: zachwyca, szokuje, wywołuje podziw lub sprzeciw, ale na pewno dociera głęboko do każdego odbiorcy! Artysta używając siebie jako swoistego medium, angażuje swój intelekt i emocje napotykając widza w rzeczywistym tu i teraz, w realnym czasie i przestrzeni, dzięki czemu inicjuje niezwykłe między nimi spotkanie.

Idea Festiwalu Performance w Toruniu zrodziła  się w 2007 roku. Autorem koncepcji i kuratorem projektu jest Marian Stępak – artysta i pracownik naukowo dydaktyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pierwsze edycje realizowane był w siedzibie Zakładu Plastyki Intermedialnej na Wydziale Sztuk Pięknych oraz gościnnie w Domu Muz w Toruniu i Miejskim Centrum Kultury w Lipnie.

Festiwal jest reaktywacją, odbywającej się na początku lat 90-tych, również w budynku ZPI, imprezy pod nazwą TUUUU PERFORMANCE. W tamtejszych kilku cyklach działań brali udział studenci i młodzi twórcy z Polski. Niektórzy z nich są już artystami o znaczącym dorobku, wśród nich: Cezary Bodzianowski, Piotr Wyrzykowski, Oskar Dawicki, Jarosław Koziara, Zbigniew Sobczuk i gdańska grupa CUKT. Współtwórcą ówczesnej imprezy był także Marian Stępak.

Przez pierwsze niespełna trzy lata, tj. od wiosny 2007 do jesieni 2009 roku, Festiwal Performance odbywał się każdego roku w czterech częściach. Obecnie jest to jedna edycja w roku, jednak bardzo rozbudowana. Festiwal jest wydarzeniem artystycznym, w którym swoje działania prezentują nie tylko artyści – performerzy, ale również zapraszani są studenci z polskich uczelni plastycznych. Mogą w nim wziąć udział także osoby, które interesują się szeroko rozumianymi działaniami performatywnymi. Do chwili obecnej zostało przeprowadzonych jedenaście odsłon festiwalowych w czterech latach działalności, w których udział wzięło ponad stu uczestników.  W ubiegłorocznym V FP, który odbył się w toruńskim CSW, swoje działania zaprezentowało trzydziestu dziewięciu akcjonistów z Polski. Trzydniowy V Festiwal Performance odbył się w przestrzeni w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.

Nazwa imprezy wiąże się z problemem poruszania się wokół idei czasu, jako zjawiska, które przemija. Performance w bardzo istotny sposób porusza problem czasoprzestrzeni i efemeryczności, jako cechy bardzo istotnej dla tego typu działań. Stąd pomysł na uniwersalną nazwę dla całego cyklu, jako Koło Czasu.

plakat 6. Festiwalu Performance Koło Czasu

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń