MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

plakat 5 Cocart Music Festiwal

5. CoCArt Music Festival

plakat 4 Festiwalu Plakatu i Typografii Plaster

4. Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii PLASTER

plakat do konferencji towarzyszącej festiwalowi Plaster

Opublikowano: 15 kwietnia 2013 Views: 4553 Festiwale, Konferencje, Plaster

Konferencja „Razem czy osobno?”

Piątek, 24 maja, 11.00 – 17.00, Kino Centrum

Na zakończenie festiwalu 24 maja, odbędzie się konferencja, która poruszy zagadnienie duetów twórczych i związanych z nimi kompromisów artystycznych; sytuacji, w których dwie osoby pracują nad jednym projektem. Konferencja będzie w całości nadawana na żywo w sieci poprzez serwis TV.UMK.pl

Prelegenci: Homework, Witold Michorzewski, Sławomir Janiak, Fontarte, Silvia Sfligotti, Raffaella Colutto, Joanna Górska i Rafał Góralski, Hipopotam Studio.

 

Homework / Joanna Górska i Jerzy Skakun
Absolwenci ASP w Gdańsku. Prowadzą własne studio graficzne HOMEWORK. Zajmują się projektowaniem plakatów, grafiką wydawniczą, przygotowują graficzną oprawę wydarzeń kulturalnych. Pokazywali swoje prace m.in. w Paryżu, Berlinie, Londynie, Nowym Jorku i Hong Kongu. Są laureatami wielu wyróżnień, do najważniejszych z nich należą: srebrny medal na Biennale Plakatu w Chicago, złoty i srebrny medal na Biennale Plakatu w Meksyku, Nagroda im. J. Mroszczaka oraz wyróżnienie na Biennale Plakatu w Warszawie, Grand Prix za kalendarz Akobi w konkursie VIDICAL, Brązowy medal na Biennale Plakatu w Katowicach a także I nagroda w konkursie AMS „Bądź mądry, czytaj prasę”. Współpracują z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Mañaną, Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, i Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Homework - Jerzy Skakun Homework- Joanna Górska

Janiak & Michorzewski
Czterdzieści lat temu, w okresie studiów w pracowni grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, nawiązaliśmy burzliwą, trwającą do dziś współpracę artystyczną na polu plakatu. Tajemnica funkcjonowania naszej spółki autorskiej jest głęboko skrywana, bowiem jest banalnie prosta. Sprawą drugorzędną staje się podział ról na inicjatora i wykonawcę. Nie pamięta się, czyj był pomysł na plakat, który rodził się zwykle w ogniu dyskusji, a kto go graficznie sprawił. Sam proces powstawania poszczególnych plakatów był fascynujący, bo rozpisany na role w dwuosobowym tandemie. Pozornie wydaje się to łatwiejsze, bowiem tworzą go dwa mózgi i rąk czworo, lecz efekt końcowy jest zawsze wypadkową wzajemnych kompromisów, trafnych, lub nie, wyborów wariantów realizacyjnych. Nasze kilkunastodniowe, w skali roku, spotkania robocze przerodziły się w swego rodzaju studium plakatu w jego najprostszej formie, w wymiarze zarówno koncepcyjnym jak i realizacyjnym.

Ulubionym tworzywem w kreowaniu krótkich i zwięzłych komunikatów wizualnych stały się typograficzne zabawy z literą i cyfrą. W ten sposób powstawały plakaty autorskie tworzone z wewnętrznej potrzeby komentowania m.in. aktualnych wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych w kraju i na świecie. A ponieważ przyszło nam żyć w ciekawych czasach, tematów nam nie brakowało…

Janiak

Michorzewski

FONTARTE / Magdalena i Artur Frankowscy
Studio założone w 2004 roku w Warszawie. Ich działalność polega na łączeniu projektowania graficznego i typografii z zainteresowaniami z zakresu sztuki współczesnej. FONTARTE tworzy projekty z zakresu grafiki wydawniczej, projektowania krojów pism i systemów identyfikacji wizualnych dla klientów z pola sztuki i kultury. Na swoim koncie studio ma realizacje m.in. dla: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, “Zachęty” Narodowej Galerii Sztuki, Moderna Museet Malmö, Instytutu Polskiego w Brukseli, CSW “Znaki Czasu” w Toruniu, Instytutu Polskiego w Wiedniu, BWA Design Wrocław. FONTARTE poza projektowaniem publikuje teksty dotyczące historii typografii i designu, kuratoruje wydarzenia poświęcone grafice i projektowaniu, prowadzi wykłady i warsztaty. Magdalena i Artur są także autorami publikacji „Henryk Berlewi“ (2009) poświęconej prekursorowi nowoczesnej typografii i projektowania graficznego.

Fontarte

Hipopotam Studio hipopotamstudio.pl

Hipopotam Studio

Galeria Rusz
Galeria Rusz to grupa artystyczna w składzie Joanna Górska i Rafał Góralski. Artyści GR specjalizują się przede wszystkim w kreowaniu i prezentacji sztuki w przestrzeni miejskiej i mają na koncie ponad 200 realizacji bilbordowych. W swoich działaniach wykorzystują zarówno formę  tradycyjnego plakatu czy bilbordu, jak i korzystają z elektronicznych ekranów ulicznych czy też  ruchomych bilbordów (mobili).  Ich największe prace (tzw. megabilbordy) osiągają bardzo duże rozmiary nawet do 250 m2. Swoją twórczość traktują jako misję – misję wytwarzania i dostarczania  społeczeństwu „narzędzi do myślenia”.

Od 1999 roku artyści prowadzą własną galerię bilbordową przy Szosie Chełmińskiej 37 w Toruniu. Jest to najdłużej działający projekt  tego typu na świecie, prezentujący non stop sztukę na jednym bilbordzie.  Artyści prezentują tu co miesiąc nową pracę. Ten systematyczny proces ingerencji w przestrzeń codzienności traktują jako bardzo ważny eksperyment artystyczny, który przekracza ścisłe ramy sztuki współczesnej i poszerza swoje społeczne oddziaływanie. Artyści transferują sztukę w przestrzeń miejską i codzienność, by mogła ona zaistnieć także dla tych, którzy nie odwiedzają tradycyjnych galerii i muzeów.  Artyści GR Są też twórcami i kuratorami Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na Bilbordach Art Moves, który jest jedynym festiwalem na świecie w  całości poświęconym sztuce bilbordowej.

Galeria Rusz

Alizarina
Alizarina to studio komunikacji wizualnej powstałe w roku 2005 na skutek przecięcia się ścieżek zawodowych Raffaelli Colutto oraz Silvii Sfligiotti. Studio zajmuje się projektowaniem systemów tożsamości, produktów edytorskich, znaków drogowych (signpostingiem), stron internetowych, kampanii oraz wydarzeń kulturalnych.

Raffaella Colutto
Urodzona w roku 1967, studiuje w Paryżu jak również uczęszcza na Scuola Politecnica di Design w Mediolanie. W roku 1990 staje się zawodową dziennikarką Arnoldo Mondadori Editore pracując w zakresie Nuovi Progetti, a w roku 1993 podpisuje swój pierwszy projekt edytorski jako dizajnerka-freelancerka. Wspólnie z zespołem informatyków oraz filmowców tworzy pierwsze interaktywne produkty multimedialne. Nawiązuje współpracę konsultacyjną z firmami na zasadzie wyłączności Orchestra and Reply – prowadzącymi we Włoszech pod względem dizajnu i implementacji rozwiązań opartych na nowych kanałach komunikacyjnych oraz mediach cyfrowych. Colutto tworzy tożsamości korporacyjne, a jako Dyrektor Artystyczna jest odpowiedzialna za wygląd najważniejszych projektów z zakresu komunikacji Nowych Technologii. W latach 2000 oraz 2001 bierze udział, w charakterze eksperta, w kursie Wzornictwa Przemysłowego na Politechnice Mediolańskiej, pod nadzorem Alberta Veci. W roku 2005 powołuje do życia Alizarina wspólnie z Silvią Sfligiotti. Studiuje dizajn znaków na CFP Bauer w Mediolanie, natomiast razem z Alizarna oraz Atelier 14 organizuje laboratoria badawcze z technikami tradycyjnymi…

Raffaella Colutto

Silvia Sfligiotti
Projektantka graficzna, nauczycielka oraz autorka książek o komunikacji wizualnej. Urodzona w Mediolanie w roku 1967, studiuje na Scuola Politecnica di Design gdzie poznaje Raffaellę Colutto; w roku 1990 rozpoczyna długoletnią współpracę z Giorgio Fioravantim, który w dużym stopniu przyczynia się do postępu jej szkolenia zawodowego; działalność niezależną rozpoczyna w roku 1996.

W roku 2005, razem z Raffaellą Colutto tworzy Alizarnia. Od roku 1994 wykłada, w szczególności na Scuola Politecnica di Design of Milan (od 1994), na ISIA Urbino (Instytut Wyższy Przemysłów Artystycznych) (od 2012), na Wolnym Uniwersytecie w Bolzano (2009 – 2011) oraz na SUPSI w Lugano (Uniwersytecie Nauk oraz Sztuk Stosowanych w Szwajcarii Południowej) (2011-2012).

Od roku 1997 pisze na temat komunikacji wizualnej, publikując książki oraz artykuły, pracuje również w charakterze kuratorki wystaw, w tym Italic 2.0. Contemporary type design in Italy, 2008 (Współczesny Dizajn Czcionek we Włoszech).

W roku 2008, wspólnie z Cristiną Chiappini była koordynatorką naukową na konferencjach międzynarodowych oraz na wystawie Multiverso w trakcie Icograda Design Week w Turynie. W roku 2012 razem z Chiappini była kuratorką książki Open Projects oraz wystawy o tej samej nazwie zaprezentowanej na XXI edycji festiwalu Chaumont.

Od roku 2012, wspólnie z Riccardo Falcinellim jest redaktorką magazynu Progetto grafico; jej artykuły publikowane były w Abitare, étapes, Typo.

Silvia Sfligiotti

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń