MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

STARE KINO MŁODZI POLECAJĄ

Cykl edukacyjno-filmowy

Edycja II: listopad 2018 – marzec 2019 – ANALOGOWY OBRAZ

Dla pokolenia młodych widzów urodzonych w ostatnim ćwierćwieczu rewolucja cyfrowa jest czymś oczywistym. Jakość HD wydaje się dzisiaj obowiązującym standardem. Młodzi odbiorcy audiowizualnych przekazów nie są świadomi jak analogowy zapis kreuje pewne filmowe i okołofilmowe zjawiska, wpływając na percepcję otaczającego świata. Celem naszych działań objętych projektem będzie zwrócenie uwagi na specyfikę obrazu analogowego – jego artystyczne i społeczne konteksty. Posłużą temu różnorodne przedsięwzięcia z zakresu edukacji filmowej, tj.: specjalne pokazy w kinie, spotkania i dyskusje z autorytetami, warsztaty filmowe oraz zajęcia w szkołach.

Harmonogram:

Czwartek, 22 listopada 2018, godz. 18.00. Wstęp wolny.
Pokaz filmu Rewind This! i spotkanie z kolektywem VHS HELL.
Dyskusja o fenomenie kultury i sztuki analogowej.
Fascynacja kasetami wideo to współczesny przejaw kinofilii i nostalgiczna podróż do rzeczywistości tworzonej przez analogowe przekazy. Warto zastanowić się nad źródłami tego zjawiska. Pomogą w tym zaproszeni filmoznawcy z kolektywu VHS Hell – Grzegorz Fortuna i Krystian Kujda podczas dyskusji towarzyszącej pokazowi filmu dokumentalnego Rewind This! (2013, reż. Josh Johnson).

Sobota–niedziela, 24–25 listopada 2018. Wstęp wolny.
Warsztaty filmowe z operatorem ARTUREM REINHARTEM
W 2019 roku minie 25 lat od realizacji w Toruniu filmu Wrony w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej. Film ten doceniono między innymi za wybitne walory wizualne. Zdjęcia Artura Reinharta nagrodzono prestiżową Złotą Żabą – najważniejszym wyróżnieniem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage w 1994 roku. W naszym projekcie pragniemy nawiązać do rocznicy powstania filmu Wrony i jego wyrafinowanej, poetyckiej obrazowości osiągniętej dzięki mistrzostwu w posługiwaniu się analogową techniką. Zapraszamy na warsztaty filmowe, których celem będzie stworzenie krótkiego dokumentu o realizacji filmu Wrony (konwencja „making of” lub „behind the scenes”). Prowadzącym warsztaty, ale i swego rodzaju bohaterem materiału, będzie operator filmu – Artur Reinhart – który przed kamerą, w miejscach powstania oryginalnych zdjęć, opowie o tym, jak wykorzystał analogową technologię do realizacji wybranych ujęć i scen.
Adresaci warsztatów – uczniowie szkół średnich oraz studenci. Maksymalnie ok. 15 osób.
Zgłoszenia na adresy mailowe kuratorów kina: piotr.wasniewski@csw.torun.pl lub radoslaw.osinski@csw.torun.pl

Czwartek, 28 lutego 2019, godz. 18.00. Wstęp wolny.
Pokaz filmu Travelling i spotkanie z fotografem – Wojciechem Wieteską
Jak z kilku tysięcy fotografii ułożyć swoją własną historię? Czy będzie to jeszcze dokument czy już fabuła? Dziś można sfotografować wszystko, co nas otacza. To kwestia opanowania indywidualnego stylu i autorskiej alchemii. Wybitny autor zdjęć Wojtek Wieteska od lat pracował na obecny kształt swojego twórczego charakteru pisma. W projekcie Travelling przez rok rejestrował swoje życie: to, co widział; osoby, z którymi się spotykał i żył; sytuacje, które mu się przydarzały; uczucia i ulotne emocje. Z czasem powstała z tego kompozycja fotograficzno-filmowa. Kolorowe fotografie i ujęcia filmowe prowadzą widza przez kolejne gatunki i konwencje: od bardzo bliskich ujęć, detali, do szerokich kadrów wielkomiejskich krajobrazów lub sielsko przyrodniczych ujęć.

Piątek, 1 marca 2019, godz. 18.00–22.00
ADAM SIKORA – wizjoner obrazu. Spotkanie z twórcą i specjalne pokazy jego filmów
18.00 – Autsajder (reż. Adam Sikora) – wstęp wolny!
ok. 19.35 – rozmowa z Adamem Sikorą
20.30 – 
Wspomnienie lata (zdj. Adam Sikora) – pokaz przedpremierowy! – bilety w cenie 12 zł ulgowy, 14 zł normalny.
Adam Sikora to wybitny polski operator, reżyser, scenarzysta, fotograf i malarz. Podczas wieczoru pragniemy zaprezentować filmy, w których artysta pełnił dwie różne funkcje – reżysera (Autsajder) oraz operatora (Wspomnienie lata). Będzie to okazja do dyskusji nad rolą autorskiej wizji obrazu w sztuce filmowej.

Dodatkowo oferujemy bezpłatne zajęcia w szkołach ponadgimnazjalnych na temat analogowego obrazu jako medium w kulturze i sztuce. Zajęcia poprowadzi kurator kina CSW, filmoznawca i krytyk filmowy – dr Radosław Osiński. Lekcja nawiązywać będzie do treści podstawy programowej przedmiotów wiedza o kulturze oraz zajęć artystycznych. Uczniowie zainteresowani tematem zajęć otrzymają zaproszenia do udziału w kolejnych wydarzeniach objętych projektem. Wszyscy uczestnicy lekcji zostaną zachęceni (poprzez wskazanie odpowiednich źródeł i materiałów) do samodzielnego poszerzania wiedzy o technicznych i społecznych konsekwencjach przejścia od „ery analogu” do „ery cyfrowej”.

Projekt realizowany przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Edycja I: maj–czerwiec 2018

Celem projektu jest przybliżenie wybranych filmów, gwiazd i zjawisk związanych z polskim kinem przedwojennym. Służyć temu będą różnorodne działania z zakresu edukacji filmowej: lekcje w szkole, wideoeseje, pokazy, quiz wiedzy, spotkania z ekspertami, seans z muzyką na żywo oraz warsztaty filmowe. W ramach warsztatów młodzi uczestnicy stworzą krótki film zachęcający do zainteresowania się polskim kinem przedwojennym. W szczególny sposób pragniemy wypromować toruńskie wątki w rodzimej kinematografii tego okresu – biografię i karierę urodzonej w Toruniu gwiazdy międzywojnia, Heleny Grossówny, a także fakt realizacji w 1938 roku w okolicach Torunia filmu „Ludzie Wisły” Aleksandra Forda.

W szkołach zainteresowanych udziałem w projekcie odbędą się jednorazowo lekcje dotyczące polskiego kina przedwojennego. Zajęcia poprowadzi kurator kina CSW, filmoznawca i krytyk filmowy – dr Radosław Osiński. Podczas lekcji uczniowie zdobędą wiedzę o kluczowych zjawiskach, filmach i gwiazdach naszej przedwojennej kinematografii, ze szczególnym uwzględnieniem „wątków toruńskich”. Lekcja będzie zarazem formą rekrutacji do dalszych działań – pokazów, spotkań i quizu wiedzy ogólnej o polskim i światowym kinie. Premiowane dodatkowymi punktami w quizie będą odpowiedzi na pytania dotyczące informacji z lekcji, a zatem wiadomości o przedwojennej polskiej kinematografii. Podczas warsztatów uczestnicy nakręcą krótkometrażową etiudę inspirującą do poznawania polskiego kina przedwojennego. Reprezentanci poszczególnych szkół – uczniowie i nauczyciele – będą mogli bezpłatnie wziąć udział we wszystkich wydarzeniach naszego cyklu! Projekt realizowany przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Harmonogram wydarzeń objętych cyklem edukacyjno-filmowym promującym wiedzę o polskim kinie przedwojennym STARE KINO – MŁODZI POLECAJĄ:

MAJ

– wizyty w szkołach średnich i lekcje o polskim kinie przedwojennym – rekrutacja uczniów do dalszych działań (pierwsza połowa miesiąca);
– pokaz  niemej wersji filmu Pan Tadeusz z 1928 roku z muzyką na żywo (17 maja);
– quiz wiedzy o kinie polskim i światowym (19 maja);
– pokaz filmu dokumentalnego Książę i dybuk (19 maja);
– spotkanie z autorami książki o Helenie Grossównie – Adamem Wyżyńskim i Beatą Pieńkowską oraz pokaz filmu z udziałem aktorki (Szczęśliwa trzynasta z 1938 roku) – 23 maja

CZERWIEC

– spotkanie z historykiem kina, STANISŁAWEM JANICKIM i pokaz odrestaurowanego cyfrowo filmu Ludzie Wisły z 1938 roku (5 czerwca);
– warsztaty filmowe prowadzone przez prof. Marcina Koszałkę – wybitnego dokumentalistę, reżysera i operatora (8–10 czerwca).

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń