MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Dzień na plus we wrześniu

Lekcja czytania obrazu: Jan Pręgowski

Opublikowano: 1 września 2022 Views: 530 Książki, Strona główna

Wrześniowe spacery tematyczne – #BezPrzedawNIEnia

/ Spacer tematyczny: Toruń Okupacyjny, 7.09 (środa), godz. 18.00
7 września 1939 – tego dnia wieczorem do Torunia wkroczyły wojska niemieckie, rozpoczęła się okupacja. W rocznicę tego wydarzenia udamy się na spacer uliczkami Starego Miasta, odwiedzając miejsca związane z tragicznymi dziejami II wojny światowej. Postaramy sobie odpowiedzieć na pytania, czy Toruń bronił się we wrześniu 1939 r., i jak wyglądało życie codzienne torunian, w czasach, gdy na Ratuszu Staromiejskim powiewały flagi ze swastykami.
Prowadzenie: Marcin Orłowski
Zbiórka: 7 września 2022 (środa), godz. 18.00, hol Centrum Sztuki
Współczesnej.
Bilety: 15 zł / os. w kasie CSW lub online: klik

/ Spacer Tematyczny: Gwałty, kradzieże, morderstwa, spirytus, tańce i defilady. Город Торунь освобожден!
17.09.2022 (sobota), godz. 11.00
O prawie półwiecznym pobycie Armii Czerwonej w Toruniu opowiemy podczas spaceru, który będzie miał miejsce w jakże znamienną rocznicę – 17 września – rocznicę ataku ZSRR na Polskę.
1 lutego 1945 roku do Torunia wkroczyła Armia Czerwona i… pozostała tu na kolejne prawie 50 lat. Cenzura panująca w „demoludach” skutecznie zakłamywała prawdziwy, jakże często przerażający, obraz działalności tych jednostek w Polsce.
W czasie sobotniego spaceru spróbujemy sobie opowiedzieć o niektórych zdarzeniach z pobytu Jednostek Armii Radzieckiej w Toruniu, które są tak mało znane, mimo, że porażające.
Nasz spacer zaczynamy w sobotę 17 września, o godz. 11.00 pod siedzibą Lasów Państwowych przy ul. Mickiewicza 9 – pod budynkiem, który kiedyś budził w mieszkańcach grozę, gdyż był siedzibą krwawego NKWD.
Prowadzenie: Marcin Orłowski
Wstęp: 15 zł / os. – bilety dostępne w kasie CSW lub online: klik

 

 

Polska w wyniku agresji nazistowskich Niemiec oraz radzieckiej Rosji, dwóch zbrodniczych totalitaryzmów XX wieku, poniosła dotkliwe straty, zarówno wśród ludności, jak i dziedzictwa materialnego. Zrujnowane w czasie II wojny światowej miasta, zniszczona infrastruktura, utracone bezpowrotnie dobra kultury, zniszczone zabytki pozostają niezabliźnionym ranami, które do dziś mają wpływ na losy kolejnych pokoleń. O skali tych strat przypomina ogólnopolska kampania #BezPrzedawNIEnia

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń