MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Opowieści o kolorze: Turkusy, błękity i mięty

Lekcja czytania obrazu: Marcelina Gunia

Grafika z tytułem wykładu: Wokół architektury: Wieże i kolumnady, plomby i dworki, szkło refleksyjne i chrom: emblematy architektury czasów transformacji - wykład Anny Cymer. Po lewej stronie dwa kółka ze zdjęciami - w jednym jest zdjęcie wykładowczyni, ubranej w zielony sweter rudowłosej kobiety w okularach, stojącej najprawdopodobniej w palmiarni. W drugim zdjęciu jest fragment holu z podłogą w szachownicę i granatowo-bordowymi ścianami i kolumnami.

Opublikowano: 16 kwietnia 2024 Views: 176 Czytelnia, Książki, Strona główna

Wokół architektury: Wieże i kolumnady, plomby i dworki, szkło refleksyjne i chrom: emblematy architektury czasów transformacji

Kiedy: 25 kwietnia (czw.), godz. 18.00

Każda epoka ma swoje znaki, symbole, emblematy, charakterystyczne znaki i kształty. Podobne owoce przyniosło także budownictwo lat 90. Ostatnio więcej o nim mówimy, głównie krytycznie, dostrzegając jego nieporadność, kiczowatość, pstrokate kolory i dziwne detale. Ale czy rzeczywiście wszystko wtedy było nieudane? Skąd wzięły się pomysły na czerpane z przeszłości elementy, żywe barwy, niestosowane wcześniej materiały? Warto spojrzeć na nie w szerszym kontekście, bo wtedy okaże się, że ich pojawienie się w architekturze nie było dziełem przypadku.

Prowadzenie: Anna Cymer – historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat architektury. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak branżowych i specjalistycznych, na stałe związana z portalem Culture.pl. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Autorka książek: „Architektura w Polsce 1945–1989” i – najnowszej – „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji”.

Spotkanie na żywo w sali audiowizualnej w nowym budynku!

Wstęp wolny!

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń