MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Praca w CSW!

Kamyk z podróży – warsztaty do wystawy No Man’s...

Wakacyjne Spacery Tematyczne

Opublikowano: 29 czerwca 2022 Views: 1907 Czytelnia, Książki, Strona główna

Wakacyjne Spacery Tematyczne

Wakacyjne Spacery Tematyczne

/ Port Drzewny i Stary Toruń, 16.07 (sobota), godz. 11.00
Dlaczego Port Drzewny nazywa się drzewny? Gdzie przez Wisłę przeprawiali się Krzyżacy i gdzie był lokowany Stary Toruń? Zapraszamy na dłuższy, kilkugodzinny spacer po miejscach związanych z początkami miasta Torunia, oraz miejscem, gdzie królowali niegdyś flisacy. Należy wziąć turystyczne ubrania i dobre buty, bo ścieżka będzie prowadzić przez krzaki i grunty orne. Przyda się też coś na kleszcze.
Spacer poprowadzi Marcin Orłowski
Spotkanie o godz. 11.00. w dn. 16 lipca (sobota) na przystanku autobusowym na początku ul. Starotoruńskiej (zaraz po zjechaniu z trasy Toruń-Bydgoszcz). Można dojechać autobusem linii nr 40 (przyjazd na Starotoruńską o godz. 10.34).
Bilety: 15 zł w kasie CSW lub online: klik

/ Toruń nadwiślański – od mostu do mostu, 27.07 (środa), godz. 18.00
Czy Toruń był portem morskim? Czy król zezwalał torunianom polować na wiślane bobry? Ile tysięcy statków rocznie przybywało do Torunia? Czy Toruń też by portem wojennym? Czy wiemy jak wiele mostów prowadziło na drugi przed rzeki nad Wisłą? Co to za „cudo” ten limnigraf? I jak zmieniała się panorama miasta przez wieki, co ubyło, a co przybyło… Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdą uczestnicy wycieczki pt.: „Toruń nadwiślański – od mostu do mostu”.
Spacer poprowadzi Marcin Orłowski
Zbiórka: hol CSW
Bilety: 15 zł w kasie CSW lub online: klik

/ Winnica i okolice, 6.08 (sobota), godz. 11.00
Tak blisko, a tak daleko. Zaledwie kilka minut spacerem od Starego Miasta, nad Wisłą, kryje się inny świat. Świat małego nadwiślańskiego miasteczka o klimacie Czerwińska, czy Nieszawy. Warto zobaczyć tamto miejsce, bo XIX wieczną zabudowę szybko wypierają tzw. apartamentowce. Mimo swojego położenia na uboczu Winnica ma swoje miejsce w historii Torunia, to tędy przechodziły wielkie armie, to tu Krzyżacy mieli swój młyn, to tu na obecnie zapomnianym cmentarzu przez prawie 200 lat chowano torunian. Ile pozostało z tych historii? Zobaczymy.
Miejsce i czas zbiórki: 6 sierpnia (sobota), godz. 11.00. Plac 18 Stycznia (przy Dw. Miasto), obok pomnika ku pamięci kolejarzy
zamordowany przez Niemców w czasie II wojny światowej.
Bilety: 15 zł w kasie CSW lub online: klik

/ Totalitaryzm i terror przy ul. Grudziądzkiej, 24.08 (środa), godz. 18.00
„Kapo przydzielał więźniom miejsca na słomie, dla dzieci – 35 cm szerokości, dla dorosłych – 45 cm szerokości” – to nie jest opis niemieckiego obozu w Oświęcimiu, czy na Majdanku, lecz tego co działo się w Toruniu, przy ul. Grudziądzkiej, w miejscu tak chętnie odwiedzanym teraz przez młodzież w celach rozrywkowych…
W czasie kolejnego spaceru opowiemy o miejscu prawie zapomnianym – o Szmalcówce – będzie on prowadził nas ul. Grudziądzką i jej zakamarkami, odsłaniając bestialstwo niemieckiego totalitaryzmu oraz tragiczne wojenne dzieje pomorskich rodzin.
Zbiórka 24 sierpnia (środa) o godz. 18.00, pod budynkiem Urzędu Miasta Torunia, przy ul. Grudziądzkiej 126 b.
Bilet: 15 zł dostępny w kasie CSW lub online: klik

/ Toruń Okupacyjny, 7.09 (środa), godz. 18.00
7 września 1939 – tego dnia wieczorem do Torunia wkroczyły wojska niemieckie, rozpoczęła się okupacja. W rocznicę tego wydarzenia udamy się na spacer uliczkami Starego Miasta, odwiedzając miejsca związane z tragicznymi dziejami II wojny światowej. Postaramy sobie odpowiedzieć na pytania, czy Toruń bronił się we wrześniu 1939 r., i jak wyglądało życie codzienne torunian, w czasach, gdy na Ratuszu Staromiejskim powiewały flagi ze swastykami.
Prowadzenie: Marcin Orłowski
Zbiórka: 7 września 2022 (środa), godz. 18.00, hol Centrum Sztuki
Współczesnej.
Bilety: 15 zł / os. w kasie CSW lub online: klik

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń