MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Czym uwodzi design: Hanna Lachert – o projektantce-freelancerce w...

Warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci z Piotrem Tołoczko

Opublikowano: 27 maja 2025 Views: 18 Czytelnia, Książki, Strona główna

Spotkanie wokół książki „Siudmak” z Dominikiem Zielińskim i Wojciechem Siudmakiem

Kiedy: 4 czerwca (środa), godz. 18.00

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Dominikiem Zielińskim – autorem pierwszej kompletnej publikacji poświęconej rzeźbie Wojciecha Siudmaka. Gościem wydarzenia będzie sam mistrz surrealizmu – Wojciech Siudmak.
🔹 Sala audiowizualna w budynku B i transmisja na Facebooku Centrum Literatury CSW
🔹 Wstęp wolny!

Trójjęzyczna, polsko-francusko-angielska, publikacja „Siudmak. Rzeźbiarz” to pierwsza kompletna prezentacja tej szczególnej dziedziny sztuki, którą mieszkający i tworzący od 1966 roku we Francji artysta uprawia od końca lat siedemdziesiątych XX wieku. W albumie – tytułem wstępu – znalazły się rozdziały poświęcone jego bogatej biografii, osiągnięciom artystycznym i filozofii wizualnej. Trzon książki-albumu stanowi przegląd wszystkich powstałych do tej pory rzeźb. Publikację wieńczy rozmowa autora z artystą oraz zbliżona do kompletnej lista niemal wszystkich, ponad stu wystaw z całego świata – efekt kilkumiesięcznej kwerendy. Album wydała Galeria i Dom Aukcyjny ToTuart – wyłączny marszand twórczości Wojciecha Siudmaka przy finansowym wsparciu marki Tubądzin oraz kancelarii Intesa.

 

Wojciech Siudmak – malarz, rysownik, rzeźbiarz. Urodził się 10 października 1942 r. w Wieluniu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w École des Beaux-Arts w Paryżu. Od 1966 roku mieszka i tworzy we Francji. Uważany jest za czołowego przedstawiciela tzw. realizmu fantastycznego i zaliczany do kształtującego się nurtu neosurrealizmu. Jeden z najbardziej znanych artystów związanych z Polską. Jego dzieła są rozpowszechnione na całym świecie: pojawiają się na okładkach książek i płyt oraz na plakatach filmowych czy wydarzeń scenicznych. Laureat wielu nagród i odznaczeń. Jego twórczością fascynowali się m.in. Federico Fellini czy George Lucas, a obecnie Denis Villeneuve – reżyser nagrodzonej Oskarami Diuny. Twórca Światowego Projektu Pokoju, którego symbolem jest rzeźba „Wieczna miłość”. Jego obrazy, rysunki i rzeźby prezentowano dotychczas na ponad stu, głównie indywidualnych, wystawach w Polsce i za granicą.

Dominik Zieliński – historyk sztuki, kurator, doktorant Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, marszand, dyrektor zarządzający Galerii i Domu Aukcyjnego ToTuart, właściciel agencji PRIME ART LAB, kolekcjoner sztuki. Badacz architektury rezydencjonalnej XIX wieku. Autor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych na temat architektury, sztuk plastycznych, designu i mody. Autor książki „Arkadius. Moda, która stała się sztuką” wydawnictwa Arkady. Kurator ponad dwudziestu wystaw poświęconych malarstwu i rzeźbie współczesnej. Od 2010 roku działa na rynku sztuki, specjalizując się w grafice, porcelanie, rzeźbie i malarstwie współczesnym. Posiada wieloletnie doświadczenie w marketingu i reklamie przy tworzeniu komunikacji zarówno dla polskich, jak i zagranicznych marek.

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń