MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Kreatywne oprowadzanie dla dorosłych po wystawie „Ryszard Horowitz. Fotokompozycje...

Wystawa / Ryszard Horowitz. Fotokompozycje 1969–2022

Opublikowano: 21 listopada 2022 Views: 405 Czytelnia, Książki, Strona główna

Spacer Tematyczny: Zbrodnia Pomorska. Fort VII i Barbarka

Kiedy: 27.11.2022 (niedziela), godz. 10.00

„Bądźcie bezlitośni dla wszystkiego co nie jest niemieckie” (1939 r.)
To nie jest spacer, raczej pielgrzymka do miejsca pamięci. Do jednego z 400 miejsc na Pomorzu, w którym Niemcy w bestialski sposób torturowali i mordowali Polaków w 1939 roku. Nigdy nie poznamy już dokładnej, łącznej ówczesnej liczby ofiar Zbrodni Pomorskiej – wiadomo, że było ich kilkadziesiąt tysięcy.
Nigdy dokładnie też nie będziemy wiedzieć jak wiele osób przeszło przez tortury i kazamaty toruńskiego fortu VII i jak wiele z nich trafiło do dołów śmierci na Barbarce.
W listopadzie 1939 r. trwała tragedia osób uwięzionych w forcie VII, trwały rozstrzelania na Barbarce, swoich najbliższych traciły tysiące torunian. W dniu naszego listopadowego wejścia do fortu VII, na ekran kinowy trafi film Barbarka 1939 – warto przed obejrzeniem filmu zapoznać się z rzeczywistym miejscem tych krwawych wydarzeń, o których mówi film – miejscem tak bliskim i tak zapomnianym jednocześnie.    

Zbiórka: 27 listopada (niedziela), godz. 10.00, na zakręcie drogi, gdzie łączy się ul. Polna z Szosą Okrężną – przy tablicy informacyjnej fortu VII. W związku z drastycznymi historiami przedstawianymi w czasie wyprawy należy rozważyć czy właściwy jest udział w nim młodszych dzieci.
Należy zabrać ze sobą: dobre buty o grubej podeszwie, latarkę.
Czas zwiedzania ok. 2,5 godziny.

Bilety: 15 zł – dostępne w kasie CSW lub online: klik
Prowadzenie: Marcin Orłowski

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń