MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Grafika z wisienkami, które się do siebie uśmiechają, po lewej stronie napis Dzień dziecka w CSW!, po prawej na dole - Game Loading...

Dzień dziecka w CSW!

Wokół architektury: „Naj” w powojennej architekturze Torunia

Opublikowano: 12 czerwca 2024 Views: 58 Czytelnia, Książki, Strona główna

Spacer tematyczny: Od spiżowego monumentu do atrakcji turystycznej – spacer szlakiem toruńskich pomników

Kiedy: 16 czerwca (niedziela), godz. 16.00

Przestrzeń publiczna Torunia obfituje w liczne pomniki, wśród których znajdziemy zarówno tradycyjne formy upamiętnienia w postaci realistycznych monumentów, jak i abstrakcyjne przedstawienia o niebanalnej kompozycji. Bez niektórych pomników trudno wyobrazić sobie krajobraz miasta, gdyż stały się jego symbolami, czego najlepszym przykładem jest posąg Mikołaja Kopernika. Jednocześnie w Toruniu nie brak zaskakujących obiektów, które wywołują kontrowersje (i/lub śmiech) nietrafionym rozwiązaniem artystycznym, stanowiąc niejako efekt uboczny „pomnikozy”. Zapraszamy do wspólnego spaceru szlakiem toruńskich pomników, podczas którego przyjrzymy się nie tylko ich treściom, estetyce i lokalizacji, lecz także roli w kształtowaniu tożsamości wspólnotowej, samoświadomości społecznej i pamięci miejsca.

Start: hol CSW
Bilety: 15 zł – kliknij i kup bilet w GoOut lub w recepcji CSW

Spacer poprowadzi:

Emilia Ziółkowska-Ganc – historyczka sztuki, doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się architekturą nowoczesną, zwłaszcza dziewiętnastowieczną z obszaru Królestwa Polskiego. Prywatnie miłośniczka jazdy na rowerze, górskich szlaków, kawy i Monty Pythona.

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń