MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Historia mody online

/ Zadania do działania

Opublikowano: 15 listopada 2020 Views: 857 Książki, Orient Express, Strona główna

Orient Express

Sztuka łączenia tradycji z nowoczesnością

Kiedy: 19.11.2020 (czwartek), godz. 17.00 (online)

Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

Spotkanie poświęcone Zjednoczonym Emiratom Arabskim, w których zderzenie dwóch światów – arabskiego, muzułmańskiego z zachodnim, wielokulturowym – doprowadziło do połączenia tradycji z nowoczesnością.

 

 

Podczas tego spotkania zabierzemy sympatyków projektu „Orient Express” w podróż po Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jednym z nielicznych krajów Bliskiego Wschodu, który wszedł w XXI wiek z wizją połączenia tradycji z nowoczesnością, dbając o zachowanie dziedzictwa i akceptację innych kultur. W ZEA żyją przedstawiciele ponad 200 narodowości, co więcej – zaledwie 11% z 8,5 mln mieszkańców tego federacyjnego państwa to rdzenna ludność. Jej styl życia zaczął ulegać przemianom w latach 50. XX wieku, wraz z odkryciem na tych terenach złóż ropy. To wtedy zaczęli tutaj napływać przedstawiciele obcych kultur, pracownicy zagranicznych firm, których styl życia znacznie kontrastował z tradycyjną obyczajowością muzułmańską. Co ciekawe, owo zderzenie dwóch światów, tradycyjnego, arabskiego z nowoczesnym, wielokulturowym doskonale się sprawdza i sprawia, że przybysze z różnych stron mieszają się na ulicach i w centrach handlowych z kobietami w czadorach, a w miejscach publicznych zamiast języka arabskiego częściej można usłyszeć języki zachodnie. Czy oznacza to, że wśród najnowocześniejszych konstrukcji i rozwiązań technologicznych zaginęła tradycyjna arabsko-muzułmańska kultura? Na to pytanie znajdziemy odpowiedź podczas przystanku „Sztuka łączenia tradycji z nowoczesnością”. Zaproszony do udziału w spotkaniu gość zaprezentuje nie tylko perłę Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Emirat Dubaju ze stolicą, która w błyskawicznym tempie przekształciła się z handlowej osady poławiaczy pereł w wielką, prężnie rozwijającą się metropolię i jedno z najbardziej kosmopolitycznych miast świata, ale także pozostałe, mniej znane na Zachodzie emiraty (Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra), które w ostatnich dekadach przyciągają nie tylko emigrantów, ale i turystów z różnych stron świata.

ZDZISŁAW PREISNER – doktor geografii, podróżnik, fotograf, wydawca i wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu na kierunku turystyka i rekreacja; wcześniej, niemal przez 30 lat związany z Instytutem Geografii UMK w Toruniu; autor licznych publikacji popularno-naukowych, albumów, podręczników szkolnych, artykułów w magazynach turystycznych i geograficznych oraz dziennikach lokalnych; uczestnik audycji telewizyjnych i radiowych dotyczących podróżowania; członek rzeczywisty Polskiego Oddziału „The Explorers Club” w Nowym Jorku, Royal Geographical Society w Londynie oraz Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Odwiedził około 120 krajów na wszystkich kontynentach, skąd przywiózł ponad 80 tys. fotografii w postaci slajdów oraz wiele tysięcy obrazów cyfrowych. Jego zainteresowania skupiają się wokół geomorfologii, glacjologii, geografii regionalnej świata, geoturystyki. W czasie podróży, obok fascynacji przyrodą, interesuje się miejscowymi kulturami, historią, architekturą, sztuką, etnografią, obyczajami.

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń