MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

SPOTKANIA KOPERNIKAŃSKIE: Kratery Księżyca, pierścienie Saturna, księżyce Jowisza –...

IX Konferencja Sztuki Nowoczesnej. Sztuka amerykańska XX i XXI...

Opublikowano: 12 września 2023 Views: 419 Czytelnia, Książki, Strona główna

Opowieści o kolorze: Zielono mi

Kiedy: 26 września (wtorek), godz. 18.00
 
Podczas wrześniowego wykładu z cyklu „Opowieści o kolorze” zanurzymy się w zieleni.
To kolor utożsamiany z nadzieją, witalnością, odrodzeniem. Dosyć przewrotnie – opowieść o tym kolorze pojawi się u progu jesieni a nie wiosny. Powrócą dobrze znane z poprzednich wykładów wątki: street style, styl Y2K (moda lat 2000) oraz zagadnienia minimalizmu i uniwersalności w modzie.
Przedstawione zostaną dwa kultowe elementy garderoby: parka oraz bomberka. Wybrzmi kwestia mody pokoleniowej, a więc tego czy po tym, jaki krój spodni ktoś nosi, można rozpoznać, jakie pokolenie reprezentuje.
Nie zabraknie historycznych odniesień – na czele z trującym odcieniem, czyli zielenią Scheelego. Zieleń wybrzmi także w kontekście ekologicznym, zwłaszcza w architekturze i urbanistyce.
 
Prowadzenie: Karolina Osińska – komparatystka literacko-kulturowa o antropologicznym i kulturowym zacięciu. Magister kulturoznawstwa i historii sztuki UMK. Zawodowo związana z toruńskimi instytucjami kultury: Centrum Sztuki Współczesnej, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną a aktualnie Toruńską Agendą Kulturalną. Naukowo zainteresowana modą, sztuką współczesną, kulturą popularną oraz mediami społecznościowymi na czele z Instagramem. Autorka koncepcji „przestrzeni nieprzeniknionej” balansującej na granicy estetyki, teorii poznania i interpretacji.
 
Wykład na żywo w Czytelni CSW!
WSTĘP WOLNY!
Dostępna będzie także transmisja online.
 
Grafika: Weronika Stuczyńska

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń