MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

SOLAR SYSTEM – VOL. 3: UNIVERSUM

Luty w CSW

Opublikowano: 13 lutego 2024 Views: 318 Cykle Czytelni, Czytelnia, Książki, Strona główna

Opowieści o kolorze: Fiolet to …(śmierć)

Kiedy: 27 lutego (wtorek), godz. 18.00

W lutym opowieść o kolorze skupi się na fiolecie, kojarzonym z mistycyzmem, duchowością a także władzą i szlachetnością. Jest to jeden z najrzadziej spotykanych w naturze kolorów.

Z kolei purpura stanowi jeden z najstarszych i najcenniejszych barwników naturalnych, uzyskiwanych z niektórych gatunków ślimaków. Używano go już w starożytności, a później w średniowieczu. Szaty w kolorze purpury przywdziewali władcy, faraonowie, dostojnicy kościelni czy nawet papieże. W czasach Cesarstwa Rzymskiego Juliusz Cezar i Oktawian August wydali ustawy zabraniające obywatelom noszenia purpury. Barwnik ten zaczął tracić na znaczeniu wraz z upadkiem Konstantynopola w połowie XV wieku. Z czasem zaczęto zastępować go także barwnikami syntetycznymi.

W kulturze popularnej fiolet najczęściej pojawia się w kontekście sfery duchowej. Bywa utożsamiany także ze śmiercią.
W latach 60. fiolet stał się kolorem buntu i przemian, uznawano go za niekonwencjonalny i prowokujący, symbolizujący życiowe poszukiwania.

Z kolei w marketingu oraz w reklamie kolor ten kojarzy się z kreatywnością i stymuluje wyobraźnię, stąd bywa często wykorzystywany przez branże kreatywne. Fiolet jest także często spotykany w branży telekomunikacyjnej oraz oferujących produkty dla dzieci.

Prowadzenie: Karolina Osińska

Wstęp wolny!

Transmisja wykładu na Facebooku Centrum Literatury CSW

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń