MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Spotkanie filozoficzne: Bracia ze stali – pokaz przedpremierowy!

DZIEŃ I NOC – pokaz specjalny i spotkanie z...

Opublikowano: 19 stycznia 2024 Views: 364 Czytelnia, Książki, Strona główna

NA TEMAT: Spotkanie z Andrzejem Krawczykiem, autorem książki Prezydenci Czechosłowacji

Kiedy: 1 lutego (czwartek), godz. 18.00

Rozpoczynamy nowy cykl spotkań, wykładów, podczas których będziemy przybliżać i wyjaśniać współczesne zjawiska, wydarzenia i konteksty. Chcemy poszerzać horyzonty i ukazywać współczesność z różnych perspektyw. CSW planuje wystawę słowackiego artysty Petera Pollága, a spotkanie z Andrzejem Krawczykiem będzie świetną okazją do rozmowy o naszych południowych sąsiadach.

Recenzja okładkowa: „Książka Andrzeja Krawczyka o prezydentach Czechosłowacji oferuje atrakcyjne spojrzenie, bo polega na rzadkiej kombinacji: z jednej strony erudycji zawodowego historyka, specjalisty od historii Czech i Słowacji, oraz osobistym, głębokim doświadczeniu czeskiego środowiska, w którym Autor spędził wiele lat jako ambasador Polski. Akapit o ostatnim z bohaterów jest napisany też na podstawie autopsji i jest niezwykle ciekawym spojrzeniem w kontekście zbliżającej się dziesiątej rocznicy śmierci Václava Havla. Książka przekonująco pokazuje, że mając odpowiednią i przemyślaną koncepcję, można jednak pisać historię całych krajów i narodów w zwięzłej formie biografii czołowych polityków. Andrzejowi Krawczykowi udało się to dzięki wrażliwemu połączeniu fragmentów poświęconych osobowościom prezydentów oraz fragmentów wyjaśniających kontekst ich życia i działalności. Jako czeskiemu historykowi czytanie o prezydentach Czechosłowacji nigdy nie wydawało mi się tak interesujące.”
 
Recenzje:
Adam Michnik napisał o tej książce:
„To jest poczet królów Czechosłowacji, czyli prezydentów tego państwa w dwudziestym wieku. Zarazem to ciekawa opowieść o losach naszych południowych sąsiadów; opowieść kompetentna i zajmująca. Autor stara się być obiektywny i sprawiedliwy, gdy kreśli tę panoramę dziejową od Masaryka, mędrca i skandalisty, do Havla, mędrca i ironisty. Łatwo dostrzec stanowisko ideowe Krawczyka, który jest zafascynowany Czechosłowacją, całym swym sercem liberalnego konserwatysty. Bardzo zajmująca lektura”.
 
Andrzej S. Jagodziński pisał, że: „jest w tych opowieściach nie tylko wiedza i rzetelny warsztat historyczny autora, ale także wiele pysznych anegdotek. Jest dramat trudnych wyborów Edvarda Beneša i Emila Háchy, są gangsterskie porachunki komunistycznych prezydentów – niczym z dobrego kryminału i jest też niezamierzona groteska ich politycznych poczynań, a na koniec barwny portret zmarłego niedawno Václava Havla, ostatniego prezydenta Czechosłowacji i pierwszego – Republiki Czeskiej”.
 
Andrzej Krawczyk – dyplomata, ambasador w Czechach, na Słowacji oraz w Bośni i Hercegowinie. Przed 1989 rokiem wspólnie z Bronisławem Komorowskim wydawał podziemne pismo „ABC”. Specjalista w dziedzinie historii Europy Środkowej i Bałkanów XIX/XX wieku. Wykładowca historii Europy Środkowej i Historii Prasy Polskiej na UW i KUL oraz historii Polski na Uniwersytecie Karola w Pradze i Komenskiego w Bratysławie. Autor ośmiu książek i ponad 150 artykułów, w tym przetłumaczonej na język czeski biografii Jozefa Tiso. Po 1989 r. urzędnik państwowy – dyrektor gabinetu ministra Aleksandra Halla w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, dyrektor generalny w Kancelarii Sejmu, doradca premier Hanny Suchockiej, minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
 
Książka „Prezydenci Czechosłowacji”, wydana przez Wydawnictwo Nieoczywiste, będzie dostępna w Księgarni CSW w cenie promocyjnej!

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń