MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

CZYM UWODZI DESIGN: Krajowe, eksportowe, zastępcze, czyli o opakowaniach...

Wykład: Czy zagadka grobu Kopernika została rozwiązana? Refleksje antropologa

Opublikowano: 14 kwietnia 2025 Views: 17 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Rozmowa – pokaz i wykład w ramach cyklu „Silence Room” o dźwięku w kinie

Kiedy: 16 kwietnia (środa), godz. 18.00
 
Kino Centrum w CSW Toruń zaprasza na wyjątkowy cykl filmowy Silence Room, poświęcony roli dźwięku w kinematografii. To unikalna okazja, by przyjrzeć się filmom, w których dźwięk nie jest jedynie tłem dla obrazu, lecz odgrywa kluczową rolę w narracji, budowaniu emocji i kreowaniu świata przedstawionego. Każdej projekcji towarzyszyć będzie wykład dr. Rafała Kołackiego, badacza dźwięku, artysty i eksperta w dziedzinie nagrań terenowych. W swoich wykładach będzie on omawiał znaczenie dźwięku w filmie, jego wpływ na odbiór współczesnych mediów oraz rozwój technologii dźwiękowej. Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się, jak dźwięk może manipulować emocjami widza, kreować przestrzeń oraz budować napięcie bez użycia obrazu.
Raz w miesiącu w Kinie Centrum prezentowane będą wybitne filmy, w których mistrzowie montażu i dźwiękowcy osiągnęli apogeum swoich możliwości artystycznych. Pierwszym omawianym filmem będzie Rozmowa” (1974) w reżyserii Francisa Forda Coppoli, gdzie Walter Murch, odpowiedzialny za dźwięk stworzył niezwykły, wielowarstwowy pejzaż dźwiękowy, budując atmosferę paranoi i napięcia.
 
Cykl Silence Room to propozycja dla miłośników kina, sztuki dźwięku i wszystkich, którzy chcą spojrzeć na film z nowej, często niedostrzeganej perspektywy. Zapraszamy do Kina Centrum na seanse, które pozwolą usłyszeć kino na nowo.
 
Bilety w cenie 14 zł ulgowy / 16 zł normalny (kliknij i kup online: bilety24.pl [obowiązuje opłata serwisowa])
 
O filmie:
Ekspert od monitoringu Harry Caul (w tej roli Gene Hackman) zostaje zatrudniony do śledzenia młodej pary, którą nagrywa podczas spaceru po zatłoczonym Union Square w San Francisco. Podczas odsłuchiwania nagrań nabiera podejrzeń, że zarejestrowana rozmowa ujawnia tajemniczy spisek.
Harry uznawany jest za eksperta w swoim zawodzie. Obsesyjnie jednak obawia się podsłuchu i dlatego trzyma się na uboczu, oddzielając interesy od życia osobistego. Jest do tego stopnia na tym punkcie przewrażliwiony, że na wszelkie sposoby broni dostępu do swojej prywatności.
Utrzymana w konwencji thrillera Rozmowa Francisa Forda Coppoli zadaje pytanie dotyczące władzy, moralnej odpowiedzialności a także skutków postępującego rozwoju technologicznego. Została zrealizowana dwa lata po Ojcu chrzestnym. Reżyser zwykł mówić, że film o Vito Corleone zrealizował tylko po to, by mieć środki na nakręcenie właśnie filmu o Harrym Caulu. Finansowy i artystyczny sukces opowieści o mafijnej rodzinie spowodował, że Coppola mógł ziścić swój wymarzony projekt. Rozmowa jest filmem, który mimo swojego uniwersalnego i ponadczasowego przesłania, wpisuje się w panującą wówczas w Stanach Zjednoczonych atmosferę wywołaną aferą Watergate. Tym filmem Coppola potwierdził swój status jednego z najciekawszych twórców lat 70., którego twórczość łączy w sobie cechy kina amerykańskiego i europejskiego. Za swój film otrzymał pierwszą w swojej karierze Złotą Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes (drugą odbierze 5 lat później za Czas apokalipsy). Jest jednym z dziewięciu reżyserów, którzy dwukrotnie otrzymali najwyższe canneńskie wyróżnienie.

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń