Kiedy: 20–22 lipca (piątek–niedziela) 2018 roku
Prowadzący: prof. Andrzej Sapija
Adresaci: młodzież i studenci (grupa wiekowa 16-26).
Wstęp wolny na podstawie zgłoszeń na adresy mailowe kuratorów kina:
piotr.wasniewski@csw.torun.pl lub radoslaw.osinski@csw.torun.pl
O warsztatach:
Warsztaty filmowe, w ramach których uczestnicy poznają możliwości kreacyjne wideoeseju jako formy autorskiego komentarza wyrażonego językiem filmu. Realizacja wideoeseju motywować ma uczestników do rozwijania umiejętności posługiwania się audiowizualną metaforą, dostrzegania symboli w detalach i wydobywania sensów ogólnych ze szczegółów. Zadaniem osób biorących udział w warsztatach będzie stworzenie wideoesejów inspirowanych wystawą i problematyką wolności. Kontekstem dla tych ekranowych impresji mają być obserwacje z życia Torunia – podpatrzone zdarzenia, sytuacje, obrazy ukazujące różne sposoby pojmowania wolności w przeszłości i teraźniejszości miasta.
Projekt wpisuje się obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę poprzez powiązanie tematyki warsztatów oraz proponowanych w ich ramach działań z wystawą I po co nam wolność? prezentowaną w toruńskim CSW. Warsztaty rozpoczną się od otwartego dla wszystkich zainteresowanych pokazu filmów dokumentalnych na temat artystów, których prace stały się punktem wyjścia dla idei wystawy:
- Władysław Hasior – Nie buduję już pomników (1998, reż. Urszula Dubowska, Paweł Sosnowski)
- Jerzy Bereś – Spełnia się (2013, reż. Gaweł Kownacki)
- Stanisław Ignacy Witkiewicz – Kinoteatr Witkacego (1995, reż. Helena Kwiatkowska)
- Tadeusz Kantor – Kantor (1985, reż. Andrzej Sapija)
O prowadzącym warsztaty:
prof. Andrzej Sapija – ur. 1954, reżyser, scenarzysta, operator, montażysta, producent. Absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autor kilkudziesięciu filmów dokumentalnych o sztuce i literaturze współczesnej, filmów z dziedziny historii najnowszej i współczesnych problemach m.in. Stadion, czyli Jarmark Europa, Polskie Państwo Podziemne 1939–1945, Powstanie Warszawskie… 60 lat później, Podaj cegłę, czyli polski socrealizm. Za najważniejsze w twórczości Sapiji uznawane są filmy biograficzne, między innymi o Igorze Przegrodzkim, Tadeuszu Kantorze, Kazimierzu Karabaszu, Tadeuszu Różewiczu, Natalii Lach-Lachowicz i Wojciechu Fangorze. Reżyserował także spektakle Teatru Telewizji, m.in. Przyjdę do Pani znów, Zanim się przerwie srebrny sznur, Zabić mężczyznę, Co u pana słychać?, Madame de Sade, Port Royal. Wykładowca PWSFTViT w Łodzi i Laboratorium Reportażu Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Projekt sfinansowany został przez: Fundację Banku Zachodniego WBK S.A. im. Stefana Bryły oraz Fundację Sztuki Świata.
Tags: warsztaty