MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

KOŚCI WSZYSTKICH LUDZI

GREGORY CREWDSON. CATHEDRAL OF THE PINES

Opublikowano: 27 października 2017 Views: 7270 Press Room

DAVID LYNCH. SILENCE AND DYNAMISM

Kiedy: 12.11.2017–18.02.2018
Wernisaż: 12 listopada 2017, godz. 17.00
Kurator: Marek Żydowicz
Producent: Fundacja Tumult

Wystawa zorganizowana we współpracy z Fundacją Sztuki Świata

Realizowana w ramach 25. edycji Camerimage Festival wystawa to unikalna na skalę europejską, przekrojowa prezentacja dorobku artystycznego Davida Lyncha, wybitnego twórcy kina, telewizji i sztuk plastycznych. Artysta będzie gościem specjalnym 25. edycji festiwalu i weźmie udział w wernisażu wystawy, który odbędzie się 12 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.

David Lynch jest jednym z najbardziej uznanych i uwielbianych współczesnych twórców filmowych. Studiował sztuki piękne w Pennsylvania Academy of Fine Arts, gdzie jako dwudziestolatek zaczął tworzyć pierwsze animacje, ale ostatecznie związał się z kinem. Świat usłyszał o nim już za sprawą jego pełnometrażowego debiutu fabularnego „Głowa do wycierania”, następnie przyszły „Człowiek słoń”, „Diuna”, „Blue Velvet”, „Miasteczko Twin Peaks”, „Dzikość serca”, „Twin Peaks: Ogniu krocz za mną”, „Zagubiona autostrada”, „Prosta historia”, „Mulholland Drive”, „Inland Empire”. Za swój dorobek reżyserski, scenariuszowy i producencki Lynch był między innymi czterokrotnie nominowany do Oscara®, zdobył Złotą Palmę Festiwalu w Cannes i dwukrotnie nagrodę Césara.

Wystawa dorobku plastycznych poszukiwań Davida Lyncha zapowiada się niezwykle ciekawie. Już sama jego aktywność na polu twórczości filmowej przejawia się w różnych formach: filmu kinowego, eksperymentalnego, serialu telewizyjnego, wideoartu, reklamy czy wideoklipu. David Lynch to także świetny malarz, rysownik, grafik i fotografik, kompozytor muzyki i jej wykonawca. Wystawa, na którą zapraszają Fundacja Tumult i Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, to największa jak dotąd ekspozycja tych wszystkich jego aktywności artystycznych. Na „Silence and Dynamism” złoży się około 400 prac Lyncha: od najwcześniejszych poszukiwań rysunkowych z lat 50., malarsko-filmowych z lat 60. do prac najnowszych z 2017 roku.
Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 18 lutego 2018 roku. W skład retrospektywnego pokazu dzieł – pochodzących zarówno z kolekcji artysty, jak i galerii amerykańskich, niemieckich i francuskich – wejdą między innymi obrazy olejne, akwarele, rysunki, litografie, fotografie, utwory muzyczne, reklamy, filmy krótkometrażowe oraz wideoklipy.

Wystawa współfinansowana przez Miasto Toruń, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ambasadę USA w Warszawie.

 

Tags: , , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń