MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Zdjęcie osób grających w gry planszowe

Graj w gry – Grajfer

plakat 5. Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii Plaster

Warsztaty podczas 5 edycji Festiwalu Plaster – Międzynarodowego Festiwalu...

Zdjęcie Jude Anogwith

Opublikowano: 7 maja 2014 Views: 1173 Wydarzenia dla dorosłych

ARENA: wykład Jude Anogwith / Afryka w ruchomych obrazach

przestrzeń wystawy Arena, sobota, 17 maja, 18:00

VAN Lagos: Negocjowanie zmian poprzez sztukę nowych mediów – spotkanie z nigeryjskim artystą Judem Anogwith

Miejsce: przestrzeń wystawy Arena (I piętro CSW)

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie ARENA, dokumentującej niebezpieczne relacje polityki i sztuki, zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Judem Anogwith – nigeryjskim artystą i kuratorem, który specjalnie na potrzeby ARENY przygotował jeden z 4 programów filmowych, zatytułowany „Kontrast charakterów: narodowy wideo-art”. Podczas spotkania w Europejską Noc Muzeów 17 maja opowie on o niezwykle dynamicznej afrykańskiej scenie artystycznej, związanej szczególnie ze sztuką wideo.

W sobotnim wykładzie w ramach Europejska Noc Muzeów w CSW weźmie także udział Ima-Abasi Okon, autorka jednego z filmów w ramach programu filmowego kuratorowanego przez Jude’a Anogwith, który możecie obejrzeć na wystawie ARENA. Jest absolwentką Central Saint Martins College of Art w Londynie, nagrodzoną ostatnio członkostwem w Królewskiej Akademii Sztuki w Londynie. W swojej twórczości często porusza kwestie praw kobiet w państwach Afryki. O samym filmie poczytacie na naszym blogu:
http://arena.csw.torun.pl/?page_id=99

W spotkaniu weźmie także udział przez skype’a Adejoke Tugbiyele – artystka multimedialna, autorka filmów, feministka i aktywistka na rzecz społeczności queer. Jej realizacje prezentowano na całym świecie, występowała jako działaczka na rzecz praw człowieka w CNN i pisała dla Huffington Post. W CSW opowie o sztuce, która może doprowadzić do wielkich społecznych przemian.

Wstęp wolny!
http://arena.csw.torun.pl/

Ruchomy obraz – sztuka wideo – po części definiuje Nigerię jako najbardziej zaludnione afrykańskie państwo. Dynamiczny nigeryjski przemysł filmowy, znany także jako Nollywood, jest w coraz większym stopniu związany z tworzeniem filmów o prawdziwej Afryce. Ekscytujące filmowe historie opowiadane przez Nollywood, unaoczniają powszechne wydarzenia, w jednym obrazie łącząc narodowy pejzaż, jego kulturę, sztukę i pełne energii społeczeństwo. 


Jude Anogwih, nigeryjski kurator i artysta multimedialny opowie o sztuce nowych mediów w Lagos i jej roli we współczesnej Nigerii, a także o działalności Video Art Network Lagos (VAN Lagos). Kurator zaprosił do udziału w wystawie „Arena” w toruńskim CSW czworo nigeryjskich artystów. Adejoke Tugbiyele, Aderemi Adegbite, Victor Ehikhamenor i Ima- Abasi Okon dzielą się swoim osobistymi doświadczeniami związanymi z Nigerią i jej zmieniającym się społeczno-politycznym pejzażem. Mówią też o swojej pracy artystycznej i jej związkach z dynamiczną sytuacją w Nigerii, regresyjnych ideologiach i złożoności kapitalizmu, segregacji, opresji, a w końcu – o swoich pragnieniach dokonania zmiany poprzez medium sztuki video.

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń