MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Okładka Przewodnik edukacyjny Nów

Przewodnik po wystawie Angeliki Markul

Zdjęcie Warsztaty fotograficzne Lucim

„Autoportret w lustrze” – Warsztaty fotograficzne dla dzieci

logo warsztaty sieje się

Opublikowano: 6 maja 2009 Views: 1665 Edukacja, Wydarzenia dla dzieci i rodzin

Wokół Lucimia – film i spotkanie z Witoldem Chmielewskim

16 maja 2009

W sobotę 16 maja o godz. 13.00 zapraszamy na projekcję filmu „Rok Polski – Lucim” połączoną z wykładem profesora Witolda Chmielewskiego. Spotkanie będzie okazją do spotkania się mieszkańców Lucimia i Torunia.

„Rok polski – Lucim”, film dokumentalny, scenariusz i realizacja: Katarzyna Sędek

W Lucimiu mieszka 555 mieszkańców. Trzech toruńskich plastyków odnajduje tu swój dom. Z ich inspiracji mieszkańcy tworzą niezwykłą małą ojczyznę, której korzenie sięgają 1359 roku. Odnajdują wspólnie swoją tożsamość, określają ją i tworzą jako odrębną własną wartość. Autorka filmu zapisuje poetycki obraz tych poszukiwań i zdarzeń. (Oficjalna informacja o filmie 2. Programu TVP z 1993 roku)

Film zrealizowany został przez Ośrodek Telewizji Gdańskiej a jego emisja w maju 1993 roku zainaugurowała nowy cykl filmów dokumentalnych, pokazywanych przez redakcję „Małe ojczyzny”, powstałą przy Dziale Dokumentu 2. Programu TVP. Film powstawał przez cały rok – od początku 1992 do początku 1993 roku. Ekipa telewizyjna odwiedzała Lucim wielokrotnie, zapisując ważniejsze wydarzenia powstające w Lucimiu w ramach wspólnych działań Grupy 111 (Wiesław Smużny, Bogdan Chmielewski i Witold Chmielewski). Efektem tych działań było powstanie lokalnego, specyficznego roku obrzędowego, nazywanego „Rokiem polskim” lub „Rokiem lucimskim”.

Wincenty Koman za zdjęcia do tego filmu otrzymał w 1993 roku wyróżnienie Fundacji Kultury.

prof. Witold Chmielewski – technik radiowy i telewizyjny oraz artysta plastyk, profesor na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Zajmuje się działaniami artystyczno-społecznymi, sztuką intermedialną, scenografią teatralną i telewizyjną, jest animatorem kultury i współautorem projektu „Małe Ojczyzny” realizowanego przez Fundację Kultury i Program 2 TVP. Jest ekspertem w zakresie edukacji plastycznej oraz animacji kultury w środowiskach lokalnych.

 

Spotkanie jest częścią cyklu SIEJE SIĘ! Warsztaty Lucim – Toruń.

null

 

Tags: , , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń