MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wystaw się w CSW 2022

WYSTAWA / ABAKANOWICZ I INNI

monika cichoszewska zanurzenia

2022-03-04 - 2022-03-27 Views: 14170 aktualne, Edukacja, Strona główna, WYSTAW SIĘ W CSW, Wystawy

WYSTAWA / MONIKA CICHOSZEWSKA. ZANURZENIA

Wystawa laureatki Nagrody Dyrektora w konkursie Wystaw się w CSW 2021.

4.03–27.03.2022

Otwarcie wystawy: 4.03 (piątek), godz. 18.00

Kuratorka: Joanna Kinowska
Koordynatorka: Milena Chojnacka

Wystawa towarzyszy ekspozycji laureatów tegorocznej edycji konkursu Wystaw się w CSW.

 

Zanurzenia

Wszystko tu polega na podjęciu decyzji. Skoro już tu jesteś, poświęć chwilę. Jak długa ona będzie, zależy od Ciebie – wejdź, przypatrz się, zanurz.

Jakie masz pierwsze skojarzenia? W wodzie? W naturze? W myślach? W czymś dobrym? Można te kadry odczytywać na wiele sposobów. Dla autorki to zaproszenie do „zanurzenia się w emocjach, refleksji nad teraźniejszością, poczucia współistnienia z naturą, obecności oraz akceptacji siebie i przemijania”.

Dla mnie to okazja na niesamowitą przerwę, czas spędzony w jakimś równoległym świecie. Bliskim, choć niecodziennym, niezbyt sprecyzowanym. Możesz widzieć tutaj nawiązania do literatury, a wtedy obrazy pełne są Ofelii albo postaci z baśni nordyckich. Możesz odczytywać osoby w tych kadrach jako część historii i tradycji słowiańskich. Mogą to być wreszcie wizje i opowieści o ludziach będących blisko natury czy o naszej wspólnocie z naturą. Każda z tych wersji jest na tyle szeroka i pojemna, że z pewnością znajdziesz tu sobie bliską odpowiedź.

Kiedy te zanurzenia się zdarzyły? Nie dziś. Obrazy wykonane metodą mokrego kolodionu, ambrotypy, w których specjalizuje się autorka, były powszechnie używane sto sześćdziesiąt i pięćdziesiąt lat temu. Monika Cichoszewska wyjaśnia: „to osobisty cykl ambrotypów wykonanych na przeźroczystych płytach szklanych – w wyjątkowej, manualno-chemicznej technice mokrego kolodionu, pochodzącej z drugiej połowy XIX wieku – na których powierzchni obraz tworzony jest przez błyszczące, metaliczne srebro”.
Sama technika odsyła nas do przeszłości. A może te zanurzenia dopiero się zdarzą? Może zabierzesz któryś obraz ze sobą po wyjściu z galerii? Może przypomnisz sobie o nim za jakiś czas?

Świat „Zanurzeń” nie ma konkretnego „tu i teraz”. Pozbawiony geografii oraz daty jawi się po prostu jako wizja z kiedyś. Trudno czasem określić, co dokładnie dzieje się w tych zdjęciach. Wszystko zatem zależy od patrzącej i patrzącego. Od Ciebie i mnie. Co widzimy, co przeczuwamy, czego się domyślamy i co czujemy. Każda odpowiedź jest dobra.

Joanna Kinowska

 

  • zanurzenia-012
  • zanurzenia-011
  • zanurzenia-07
  • woda02
  • Mateusz 01 kolor ost o 2000_
  • 09a

    

Monika Cichoszewska
www.monikacichoszewska.com

Fotografka, pilotka paralotni, podróżniczka.
W 2017 roku znalazła się w gronie wybranych w międzynarodowym konkursie DEBUTS 2017 oraz wzięła udział w prestiżowej wystawie w Lille w Galerii Maison de la Photographie. W 2021 roku otrzymała główną nagrodę „Wystaw się” w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Jej prace były wystawiane w VI Piotrkowskim Biennale Sztuki oraz na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Francji, USA i Hiszpanii. Była finalistką międzynarodowych konkursów.
Fotografuje wielkoformatowymi aparatami oraz camera obscura. Jest zwolenniczką pracy w ciemni, procesów manualnych i chemicznych w fotografii. Szczególne miejsce w sferze jej zainteresowań zajmuje XIX-wieczna technika mokrego kolodionu, którą wybrała jako medium przekazu artystycznego.

Tags: , , , , , , , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń