MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Spacer Tematyczny: Zbrodnia Pomorska. Fort VII i Barbarka

NaRYSUJ portret w krzywym zwierciadle – warsztaty karykatury z Marcinem...

Opublikowano: 28 października 2022 Views: 4326 Strona główna, Wystawy, wystawy

Wystawa / Ryszard Horowitz. Fotokompozycje 1969–2022

Kiedy: 13.11.2022–27.11.2022

Najbardziej rozpoznawalny na świecie polski fotografik, uznawany za jednego z pionierów fotografii reklamowej, weźmie udział w jubileuszowej edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. Od 13 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu oglądać będzie można retrospektywną wystawę Ryszard Horowitz. Fotokompozycje 1969–2022. Artysta nie tylko zaprezentuje swoje najważniejsze prace, ale także spotka się z gośćmi festiwalu i mieszkańcami Torunia.

Ryszard Horowitz jest był prekursorem stosowania efektów specjalnych w fotografii w czasach przed obrazowaniem cyfrowym. Wraz z rozwojem technologii tworzył kolejne dzieła, wykorzystując nowatorskie techniki i programy komputerowe. Stał się wzorem dla grafików i fotografów zajmujących się reklamą, jego prace wyznaczały światowe trendy i inspirowały kilka pokoleń fotografów.

Horowitz to jednocześnie niezwykle interesująca postać, której życie – jak sam podkreśla w wywiadach – to gotowy scenariusz na film. Urodził się w Krakowie 5 maja 1939 roku, cztery miesiące później Polska znalazła się pod okupacją Niemiec hitlerowskich, a cała jego rodzina została aresztowana i była przetrzymywana w kilku obozach koncentracyjnych. Cudem przetrwała, a po zakończeniu wojny osiedliła się ponownie w Krakowie jako jedna z niewielu rodzin żydowskich. Ryszard Horowitz należy do najmłodszych ocalałych z Auschwitz. Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, następnie studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w rodzinnym mieście. W roku 1956, w czasie krótkiej politycznej i kulturalnej odwilży w Polsce, kiedy rząd subsydiował nowatorskie, oryginalne formy artystyczne, Kraków stał się nagle ośrodkiem awangardowego jazzu, malarstwa, teatru i filmu. Horowitz, mając wtedy siedemnaście lat, w pełni korzystał z tego ożywienia i w konsekwencji zafascynowała go fotografia amerykańska. W roku 1959 – wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i został studentem słynnego nowojorskiego Pratt Institute. W czasie studiów uzyskał stypendium u Aleksego Brodovitcha, wówczas jednej z najbardziej wpływowych postaci w kręgach grafiki wydawniczej i fotografii. Pracował w wielu instytucjach filmowych, studiach projektowych i fotograficznych, a dowodem niezwykłej renomy, jaką uzyskał w tamtym czasie, było powierzeniu mu stanowiska dyrektora artystycznego w jednej z największych i najlepszych agencji reklamowych na świecie nowojorskiej – Grey Advertising. W listopadzie 1967 roku otworzył własne studio fotograficzne, które prowadzi do chwili obecnej. Fotografia jest dla niego nie tylko zawodem, ale i życiową pasją. Przez następne czterdzieści pięć lat jego prace były wystawiane, publikowane i trafiały do zbiorów na całym świecie. Ryszard Horowitz otrzymał wszystkie najważniejsze nagrody i tytuły przyznawane fotografom. Artysta w początkowej fazie swej twórczości stosował różne techniki fotografii, retuszu, wielokrotnego naświetlania klisz czy manipulacji w ciemni fotograficznej. W czasach, gdy nie istniała technika komputerowej obróbki zdjęć, osiągnął niezwykłe efekty estetyczne, wykreował kultowe dziś obrazy. Jego prace przedstawiają często surrealistyczne światy intrygujące grą znaczeń i symboli, które na długo pozostają w pamięci.

Ryszard Horowitz (Foto. Marta Wojtal)

Ryszard Horowitz należy do grona najbliższych przyjaciół Festiwalu. Jego fotokompozycja stała się symbolem pierwszej edycji Camerimage w 1993 roku. Artysta brał wówczas udział w pracach jury konkursu kształtując kryteria oceny obrazu w kompozycjach filmowych prezentowanych na Festiwalu. Goście drugiej edycji Camerimage mogli podziwiać wystawę jego dzieł, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W kolejnych latach artysta jeszcze kilkukrotnie brał udział wydarzeniu jako gość i juror, a w 2015 roku po raz drugi zaprojektował festiwalowy plakat – tym razem dla wydarzenia, które odbywało się wówczas w Bydgoszczy.

 • Jacklyn Smith 1973 (Dzięki uprzejmości Ryszarda Horowitza)
 • Allegory 1992 (Dzięki uprzejmości Ryszarda Horowitza)

Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE prace Horowitza podziwiać będzie można w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu oraz w siedzibie Fundacji Tumult. Wśród prezentowanych podczas wystawy prac znajdzie się między innymi dyptyk plakatów festiwalowych składający się z fotokompozycji z 1993 i 2022 roku, spinających klamrą 30 lat istnienia Camerimage. Oba plakaty z dyptyku, z autografem mistrza, trafią do 30. szczęśliwców, którzy jako pierwsi zgłoszą chęć ich nabycia. Twórca weźmie również udział w otwartym spotkaniu z mieszkańcami Torunia i gośćmi Festiwalu EnergaCAMERIMAGE (odbędzie 14.11.2022, o 20.00 w Teatrze im. Wiliama Horzycy). Wydarzeniu towarzyszyć będzie projekcja filmu dokumentalnego Polański, Horowitz. Hometown opowiadającemu o dzieciństwie dwóch wielkich artystów, których losy splotły się w czasie drugiej wojny światowej. Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę, 13 listopada, o godzinie 17.00 w CSW. Prace Horowitza oglądać będzie można jedynie przez dwa tygodnie do 27 listopada 2022 roku, dlatego już dziś warto zaplanować wizytę na wystawie Ryszard Horowitz. Fotokompozycje 1969–2022.

 • IMG_0484
 • IMG_0473
 • IMG_0476
 • IMG_0477
 • IMG_0478
 • IMG_0479
 • IMG_0480
 • IMG_0481
 • IMG_0482
 • IMG_0483
 • IMG_0474
 • IMG_0485

Wystawy komercyjne / Commercial exhibitions
Ryszard Horowitz. Fotokompozycje 1969–2022 / Photocompositions 1969–2022

bilet normalny / regular ticket: 8 PLN
bilet ulgowy / discount ticket: 4 PLN

 

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń