MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

LĘK – pokaz specjalny i spotkanie z aktorką Martą...

Wystawa / Ogólnopolski Przegląd Sztuki Książki

2023-12-08 - 2024-01-24 Views: 2116 Strona główna, Sztuka, Wystawy, wystawy

Wystawa / Kolekcja CSW. Nabytki 2023

Kiedy: 08.12.2023–24.01.2024
Wernisaż wystawy: 8 grudnia (piątek), godz. 18.00

Kuratorka: Renata Sargalska
Produkcja wystawy: Wojciech Ruminski

Jednym z bardzo ważnych zadań Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu jest tworzenie, zarządzanie i udostępnianie budowanej od 2007 roku regionalnej kolekcji sztuki współczesnej. W CSW nie ma stałej ekspozycji prezentującej zbiory w całej ich różnorodności, tak więc naszą coroczną tradycją stała się organizacja wystaw czasowych, prezentujących nabytki z danego roku. Wystawy te, choć niewielkie, są bardzo istotne dla instytucji oraz promocji nowo przyjętych prac. Pozwalają na bezpośredni kontakt odbiorców z dziełami sztuki, poszerzają świadomości na temat funkcjonowania instytucji i dokumentują proces powstawania kolekcji.

Na tegorocznej wystawie kolekcji pokażemy prace zakupione oraz zdeponowane w roku 2023, a wykonane w kilku technikach, takich jak: film, malarstwo, rysunek i foto-obraz. Obiekty stworzyli artyści z różnych pokoleń i światów. Ale taka jest kolekcja sztuki toruńskiego CSW, na pozór niespójna, niejednorodna, za to zaskakująca i pełna nazwisk niezwykle ciekawych i zdolnych artystów – zarówno ikon polskiej i światowej sztuki współczesnej, jak i twórców stawiających pierwsze (prężne!) kroki na tej specyficznej scenie.

Wystawę Kolekcja CSW. Nabytki 2023 zaczynamy mocnym akcentem – klasyczną animacją Miłość z 2009 roku, autorstwa Wojciecha Bąkowskiego. Miłość to krótka, ale mocna, wręcz transowa, psychodeliczna i mroczna animacja, prosta w formie jak cała sztuka Bąkowskiego. Powstała w oparciu o 343 rysunki wykonane przez Bąkowskiego długopisem na papierze, które są prezentowane razem z filmem w ascetycznej, białej gablocie. Projekt Wojciecha Bąkowskiego postanowiliśmy zestawić na jednej ścianie z najnowszymi kolekcyjnymi nabytkami (zakup w trakcie realizacji), czyli projektami okładek płyt fikcyjnego zespołu Kurvexor. Dowcipne, dopracowane rysunki opowiadają historie, którymi twórca nasiąknął w rodzinnej wsi Kłomnice. Tym artystą jest Marek Rachwalik, autor indywidualnej wystawy Agromental, którą zainaugurowaliśmy wystawienniczy rok 2023. Raptem 3-tygodniowa ekspozycja okazała się frekwencyjnym hitem, sam wernisaż przyciągnął blisko 300 osób, dla niektórych był to pierwszy kontakt z naszą instytucją. Choć prezentowane prace obu panów są tak różne, to łączy je podobna wrażliwość i, cytując Marka Rachwalika, „specyficzne poczucie humoru wyrażane z totalną powagą na twarzy”.

Trzeciego artysty nie trzeba nikomu przedstawiać. To Józef Robakowski – żywa legenda polskiej sztuki, jeden z najbardziej cenionych polskich artystów. Ponieważ zakupionego dyptyku Robakowskiego nie mogło zabraknąć na międzynarodowej wystawy sztuki współczesnej Serenissima, prezentowanej piętro wyżej, postanowiliśmy zmultiplikować oba foto-obrazy i uzupełnić hasłem-przesłaniem… Jak brzmi to uniwersalne motto, dowiedziecie się Państwo na wernisażu wystawy w dniu 8.12.2023.

Jednak w naszym magazynie sztuki jest miejsce nie tylko na zakupy. Znajdziemy tam również depozyty, jak przywieziony niedawno – dzięki uprzejmości i pomocy studia Human Film – projekt filmowo-malarski Świteź. Film Świteź w reżyserii Kamila Polaka jest animacją inspirowaną znaną balladą Adama Mickiewicza. Kamil Polak połączył animację komputerową 2D i 3D z obrazami olejnymi. Film sprawia wrażenie żywego dzieła malarskiego. Pierwsze i ostatnie ujęcia są inspirowane XIX-wiecznymi obrazami realistycznymi. Dzieje grodu Świteź zostały przedstawione za pomocą malarstwa ikonowego autorstwa czterech uzdolnionych malarzy – Dominiki Sadowskiej, Daniela Cybuli, Dawida Pawelca oraz Dawida Kawalca.

Powiększamy nasz zbiór głównie o sztukę polską, jednak każdego roku staramy się pozyskiwać prace artystów z krajów sąsiadujących z Polską. W 2023 udało się sfinalizować zakup obrazu Faust litewskiego malarza Jonasa Gasiunasa. Z uwagi na rozmiary monumentalnych dzieł Gasiunasa, są one nieco problematyczne w transporcie i przechowywaniu, jednak widok wielkoformatowego, kunsztownego obrazu na galeryjnej ścianie wynagradza te trudy.

Ekspozycję kończymy dwoma obrazami olejnymi Jarosława Modzelewskiego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów, malarza, ilustratora, grafika, plakacisty. U prof. Romana Owidzkiego studiował kompozycję brył i płaszczyzn, w czym osiagnął mistrzostwo. Będziecie się mogli Państwo o tym przekonać zwiedzając wystawę Kolekcja CSW. Nabytki 2023, która potrwa do 28.01.2024. Potem starannie zapakowane obiekty trafią do nowego magazynu, w nowym budynku CSW. Ale to już zupełnie inna historia.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń