MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Zadania do działania – Iwona Chmielewska

Zadania do działania – Wystaw się w CSW

2020-03-20 - 2020-04-26 Views: 2568 Strona główna, Sztuka, Wystawy, wystawy

Wystawa / BALTAZAR FAJTO. EVERYTHING’S FINE. Wystawa laureata Nagrody Dyrektora w konkursie Wystaw się w CSW 2019

Kiedy: 20.03–26.04.2020
Wernisaż: 20 marca 2020 r., godz. 19.00

UWAGA! Z przykrością informujemy, że wernisaż wystawy z udziałem publiczności w przestrzeni Centrum Sztuki Współczesnej nie odbędzie się. Jako alternatywę proponujemy Państwu udział w pierwszym w naszej prawie dwunastoletniej historii wernisażu on-line, który odbędzie się za pośrednictwem Facebooka. W jego czasie przedstawimy materiał wideo z przygotowań do wystawy oraz oznajmimy kto został zwycięzcą/zwyciężczynią tegorocznej Nagrody Dyrektora CSW w konkursie Wystaw się w CSW. Zapraszamy 20.03 o 19.00 na: https://www.facebook.com/csw.torun/

 

Na wystawie Baltazara Fajto zobaczymy zbiór fotografii, które łączy subtelnie ukryty temat apokalipsy. Z pozoru to dokumentacja codziennych sytuacji, fragmentów rzeczywistości, które dyskretnie chowają się pod fasadą rutyny. Tymczasem autor dostrzega w nich niewielkie zmiany – sygnały nadchodzącej katastrofy. Pokazuje nam kolekcję proroczych sygnałów, punktów w teraźniejszości, które zwiastują naszą przyszłość. Są widoczne w naszej codzienności już teraz, choć tak trudno jest nam sobie wyobrazić upadek znanego porządku.

Artysta tak pisze o koncepcji wystawy Everything’s Fine: „W 2020 roku Zegar Zagłady został ustawiony najbliżej północy od kiedy został stworzony – jesteśmy tak blisko ostatecznej godziny, że przestano podawać jego ustawienie w minutach, a zaczęto w sekundach.

Zawieszony w niedalekiej przyszłości kataklizm jest jedną z nieodłącznych części ludzkiego imaginarium. Bogactwo definitywnych zagrożeń jest tak duże, że możemy katalogować pokolenia wedle poszczególnych scenariuszy, na równi z innymi zjawiskami swych czasów. Powiedz Lato Miłości – odpowiem wojna nuklearna; walkman – dziura ozonowa; TikTok – katastrofa klimatyczna.

Greckie słowo «apokalypsis» oznacza odsłonięcie. Jednakowa konstrukcja opowieści obejmuje zarówno inwazję wrogich kosmitów, sąd boski czy destabilizację klimatu – zgodnie z apokaliptycznym toposem, ujawnienie destrukcyjnych sił jest poprzedzane zwiastowaniem. Jest ono miejscem styku rzeczywistości i apokalipsy – używa elementów pierwszej, by usankcjonować opowieść o drugiej”.

 

Bilet na dwie wystawy (Wystaw się w CSW 2020 + Baltazar Fajto „Everything’s Fine”): 5 zł ulgowy / 8 zł normalny

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń