MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Miniatura z logotypem CSW

Relacja: 16.10.2018 – Historia mody. Moda okupacyjna w pigułce

CSW w dniach 29.10–11.11.2018

Opublikowano: 20 października 2018 Views: 2722 Czytelnia, Strona główna, Sztuka

Spotkanie wokół książki „Pokonać mur”, rozmowa z Małgorzata Czyńską o twórczości Mariny Abramović i pokaz filmu „Artystka obecna”

Kiedy: 6 listopada (wtorek)
godz. 18.00 – spotkanie (wstęp wolny!)
godz. 19.30 – pokaz filmu (bilet: 10 zł)

O twórczości artystki uznawanej za prekursorkę performansu na świecie, o jej fenomenie, a także życiu osobistym, o którym pisze w swojej biografii, porozmawiamy z krytyczką sztuki Małgorzatą Czyńską. Spotkanie będzie wstępem do przygotowań wielkiej wystawy Do czysta, której otwarcie jest planowane na 8 marca 2019 roku. 

O KSIĄŻCE:

„W 2010 roku zdarzyło się coś niezwykłego – ponad 750 tysięcy ludzi ustawiło się w kolejce do nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, by wziąć udział w trwającym w sumie ponad 700 godzin performansie Mariny Abramović – usiąść naprzeciw niej i nawiązać z nią milczące porozumienie. 

Córka partyzantów, bohaterów drugiej wojny światowej, dorastała w Jugosławii rządzonej przez Titę. Mimo że zdążyła zdobyć międzynarodowy rozgłos i wyjść za mąż, wciąż mieszkała z matką, która kontrolowała ją i stawiała surowe ograniczenia. Nic nie zdołało jednak poskromić jej nienasyconej ciekawości świata, pragnienia kontaktu z ludźmi ani specyficznego, bałkańskiego poczucia humoru, którymi przesycone są jej życie i sztuka.

Opowieść Mariny, poruszająca, pełna przygód i po prostu zabawna, to historia jej wyjątkowej kariery artystycznej związanej z poddawaniem ciała ekstremalnym próbom strachu, bólu, wyczerpania czy zagrożenia w dążeniu do emocjonalnej i duchowej przemiany, to także historia zgoła operowego romansu i dwunastoletniej współpracy artystki z performerem Ulayem – związku, którego dobiegł dramatycznego końca na Wielkim Murze.”

Za: Wydawnictwo Rebis

O FILMIE: 

Marina Abramović jest supergwiazdą świata sztuki. Córka jugosłowiańskich partyzantów, od 20 lat mieszka w Nowym Jorku, od 40 lat poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom. O Abramović pisze się: nieustraszona, radykalna, nonkonformistyczna. Abramović konsekwentnie redefiniuje to, czym jest i czym może być sztuka współczesna, a jej narzędziem wyrazu jest własne ciało, którego granice i wytrzymałość bezwzględnie testuje. Sztuka performance była alternatywna 40 lat temu, 20 lat temu i pozostaje alternatywna dzisiaj – mówi artystka, zgadzając się na udział w filmie, który ma przełamać barierę między hermetycznym światem jej twórczości a szeroką publicznością. W błyskotliwym ujęciu kamery Matthew Akersa przyłapujemy Marinę podczas przygotowań do indywidualnej wystawy w nowojorskim MoMA, w chwili dla każdego artysty wyjątkowej. Reżyser ukazuje Marinę w trakcie prac nad ekspozycją, ale też śmiało wkracza w jej prywatne życie, tworząc portret zabawnej, inteligentnej kobiety obdarzonej niezwykłą charyzmą i siłą.

 

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń