MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Inauguracja Parku Rzeźby Współczesnej CSW

Poezja Wizualna – filmy z Pracowni Semiotyki Wizualnej UAP...

Opublikowano: 26 października 2021 Views: 674 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Kim jest autor (dzisiaj)? – pokaz filmu i dyskusja

Kiedy: 26.10.2021 (wtorek), godz. 18.00

Kino Centrum, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zapraszają:

Kim jest autor (dzisiaj)? – pokaz filmu „Wyjście przez sklep z pamiątkami”, reż. Banksy, dokumentalny, USA/Wielka Brytania 2010, 87 min. Po seansie dyskusja o książce dr Aldony Kobus „Autorstwo. Urynkowienie literatury i fantazmat podmiotu autorskiego”.

Wstęp wolny!

O filmie:
Bohaterem jest Thierry Guetta, ekscentryczny właściciel butiku z vintage’ową odzieżą w Los Angeles. Ten filmowiec-amator obsesyjnie i za wszelką cenę pragnie odnaleźć i zaprzyjaźnić się z Banksym, człowiekiem enigmą, znanym na całym świecie z niesamowitych dzieł sztuki, które można znaleźć na ulicach Londynu, Nowego Orleanu, czy „murze bezpieczeństwa” w Izraelu. Czarny humor, ekscytujący thriller i świat miejskich partyzantów w jednym filmie. Niemożliwe?

O książce:
Zachodzące przemiany społeczno-kulturowe domagają się rewaloryzacji dotychczasowych ustaleń z zakresu prawa autorskiego i denaturalizacji pojęcia autorstwa, jego dyskursywizacji z uwzględnieniem kontekstów prawnych, ekonomicznych, estetycznych i teoretycznoliterackich. Autor jest nie tylko podmiotem procesu twórczego, lecz także nośnikiem określonej ideologii. Autorstwo wyłania się w XVIII wieku jako narzędzie w starciu sił politycznych, społecznych i ekonomicznych, autor staje się chwytem retorycznym w nierównej walce toczonej przez feudalny porządek z kapitalizmem. Opowieść o autorstwie to historia urynkowienia literatury i kultury. Ideologia autorstwa, maskowana wieloma metaforami i kategoriami (takimi jak oryginalność czy geniusz), podtrzymywana przez instytucje w rodzaju krytyki i teorii literatury, służy przemianie twórczości w przedmioty estetyczne, łatwe do skonsumowania towary bez kłopotów funkcjonujące na komercyjnym rynku. Jednocześnie zagadnienie autorstwa pozostaje problemem kulturowej autoidentyfikacji, określając, czyje głosy uchodzą za prawomocne i autorytatywne, a które podlegają systemowemu uciszaniu. Monografia stanowi kompleksowe omówienie historii autorstwa i jego licznych kontekstów: niekwestionowanej i niebezpiecznie anachronicznej dominacji romantycznego modelu autorstwa, represji autorstwa kobiecego, metaforycznej śmierci autora i problemu autorstwa zbiorowego.
https://wydawnictwo.umk.pl/…/autorstwo-urynkowienie…

O autorce:
Dr Aldona Kobus – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się kulturą popularną i fanowskim odbiorem oraz zagadnieniami historycznego i społecznego uwarunkowania autorstwa, któremu to tematowi poświęciła rozprawę doktorską. Współpracuje z magazynem kulturowo-literackim Szuflada.net, gdzie publikuje felietony i recenzje.

Info: tel. 56 610 97 18, e-mail: kino.centrum@csw.torun.pl

 

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń