MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Zawód: ilustrator. Spotkanie z Sebastianem Frąckiewiczem

Czasy niewiary? Debata o sekularyzacji i postsekularyzmie | Wieczór...

Opublikowano: 14 listopada 2017 Views: 3814 Galeria kolekcji CSW, Projekty, Strona główna, Sztuka

Galeria kolekcji CSW: Anna Halarewicz, Tribute to Alexander McQueen – Plato’s Atlantis i Horn of Plenty

Kurator: Mateusz Kozieradzki — opiekun merytoryczny kolekcji CSW

W przestrzeni hallu toruńskiego CSW przygotowana została galeria kolekcji CSW. Jest to przestrzeń, która ma charakter wystawy stałej z cyklicznie zmieniającymi się dziełami. Co trzy tygodnie na ścianie pojawiać się będzie nowy obiekt pochodzący z wieloaspektowej kolekcji sztuki CSW.
Kolekcja CSW gromadzona jest od początku istnienia instytucji. Tworzą ją obiekty o różnym charakterze: od klasycznych jak malarstwo czy rzeźba po obiekty o charakterze efemerycznym. Projekt ma przybliżyć widzom zbiory, które mimo, iż znajdują się w Toruniu, oprócz wystaw czasowych, na których są prezentowane, zwykle przechowywane są w magazynie.

Czwartą odsłoną prezentacji kolekcji są trzy prace Anny Halarewicz. Jedna z nich zakupiona została do kolekcji CSW w 2016 roku, zaś dwie pozostałe są darem artystki dla instytucji.

Akwarele z kolekcji toruńskiego CSW wynikają z inspiracji artystki brytyjskim projektantem mody Alexandrem McQueenem (1969–2010), a w szczególności jego dwoma pokazami Horn of Plenty z 2009 roku oraz Plato’s Atlantis (2010).
Proces twórczy polegał na stworzeniu abstrakcyjnej plamy barwnej na powierzchni papieru, z której dopiero powstawała forma. W akwarelach artystki zauważyć można poszczególne postaci z wybiegu, elementy ubioru, twarze istniejących osób, a także sceny wyimaginowane. Kompozycje cechuje lekkość i wyrazistość, połączona ze śmiałym operowaniem narzędziem.
Cykl poświęcony McQueenowi powstawał w latach 2009–2016 i składa się z ponad stu prac.
Mateusz Kozieradzki

Anna Halarewicz urodziła się w 1983 roku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (kierunek grafika). Zajmuje się głównie malarstwem. Jest autorką wysublimowanych kompozycji malarskich, akwareli oraz autorką projektów dekoracji ceramiki. Współpracuje z wieloma magazynami jako ilustratorka. Jej prace miały swój debiut w toruńskim CSW na wystawie Art Next to Fashion. Artystka była również autorką projektu plakatu wystawy Kropka w kropkę. Muzealne mody. Mieszka i pracuje w Warszawie.

 

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń