MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Logotyp - wieczór scrabblowy

Wieczór scrabblowy

VII Konferencja Sztuki Nowoczesnej w Toruniu: Formiści – Bunt...

Opublikowano: 23 października 2017 Views: 2932 Galeria kolekcji CSW, Strona główna, Sztuka

Galeria kolekcji CSW: Jerzy Brzuskiewicz, Gwiazdozbiory

Kurator: Mateusz Kozieradzki — opiekun merytoryczny kolekcji CSW

W przestrzeni hallu toruńskiego CSW przygotowana została galeria kolekcji CSW. Jest to przestrzeń, która ma charakter wystawy stałej z cyklicznie zmieniającymi się dziełami. Co trzy tygodnie na ścianie pojawiać się będzie nowy obiekt pochodzący z wieloaspektowej kolekcji sztuki CSW.
Kolekcja CSW gromadzona jest od początku istnienia instytucji. Tworzą ją obiekty o różnym charakterze: od klasycznych jak malarstwo czy rzeźba po obiekty o charakterze efemerycznym. Projekt ma przybliżyć widzom zbiory, które mimo iż znajdują się w Toruniu, oprócz wystaw czasowych, na których są prezentowane, zwykle przechowywane są w magazynie.

Trzecim dziełem eksponowanym w cyklu jest praca Gwiazdozbiory Jerzego Brzuskiewicza z 1991 roku.

23.10–13.11.2017

Przedmioty gotowe, wzięte z najbliższego otoczenia, to dla Jerzego Brzuskiewicza materia, z którą mierzy się najczęściej. Charakterystyczne dla jego twórczości tzw. Black-boxy traktować można jako próbę zanotowania i uporządkowania chaosu otaczającego nas świata. Znajdujące się w kolekcji CSW Gwiazdozbiory stanowią reprezentatywny przykład tego nurtu działalności artysty. To assemblage w technice mieszanej, powstały poprzez wklejanie drobnych przedmiotów gotowych, wziętych z codzienności i występujących w naturze. Na ciemnym tle zakomponowano również fragmenty sznurka układające się w organiczne, przesycone dynamiką kształty. Gwiazdozbiory przypominają podwodny świat lub wyobrażenie rzeczywistości pozaziemskiej. Oddziałują swoimi wartościami formalnymi, pozornie nieuporządkowaną, chaotyczną strukturą elementów, w której każdy drobiazg jest jednak równoważny i ma swoje znaczenie. Tak samo jak w przypadku samolotowych „czarnych skrzynek”, również Black-boxy są swego rodzaju rejestratorami – zapamiętują doświadczenia, odbyte spotkania czy emocje.
Natalia Cieślak

Zakup w ramach Narodowego Programu Kultury Znaki Czasu (2007)

Jerzy Brzuskiewicz

Ur. w 1946 w Lingen w Niemczech – w latach 1964–1970 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, gdzie uzyskał dyplom w pracowniach architektury profesora Ryszarda Semki i malarstwa profesora Kazimierza Ostrowskiego. Od 1989 jest członkiem Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków. Tworzy obrazy przede wszystkim w technice kolażu. Mieszka i pracuje w Toruniu.

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń