MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Esperanto w CSW!

Dzień na PLUS / październik

Opublikowano: 1 października 2017 Views: 1088 Galeria kolekcji CSW, Strona główna, Sztuka

Galeria kolekcji CSW: Andrzej Guttfeld, Wnętrze

Kurator: Mateusz Kozieradzki — opiekun merytoryczny kolekcji CSW

W przestrzeni hallu toruńskiego CSW przygotowana została galeria kolekcji CSW. Jest to przestrzeń, która ma charakter wystawy stałej z cyklicznie zmieniającymi się dziełami. Co trzy tygodnie na ścianie pojawiać się będzie nowy obiekt pochodzący z wieloaspektowej kolekcji sztuki CSW.

Kolekcja CSW gromadzona jest od początku istnienia instytucji. Tworzą ją obiekty o różnym charakterze: od klasycznych jak malarstwo czy rzeźba po obiekty o charakterze efemerycznym. Projekt ma przybliżyć widzom zbiory, które mimo iż znajdują się w Toruniu, oprócz wystaw czasowych, na których są prezentowane, zwykle przechowywane są w magazynie.

Drugim dziełem eksponowanym w cyklu jest obraz Wnętrze, Andrzeja Guttfelda.

Obraz Andrzeja Guttfelda, zrealizowany jest ze swobodą ekspresji umieszczającą go na pograniczu abstrakcji i figuracji. Co prawda przedstawione formy sugestywnie nawiązują do umeblowania nieznanego, skromnego wnętrza, lecz uwaga skupia się nie tyle na identyfikacji przedmiotów ile kontemplacji wartości pikturalnych obrazu. Daleko posunięta deformacja form, prezentujących się tu jako osobliwe, mroczne fantomy powoduje, że traktujemy je bardziej jako gesty malarskiej ekspresji – próbę wybudzenia z hipnozy głębokiego błękitu tła. Stosując technikę olejną na płótnie, artysta nanosił farby energicznie i (jak można przypuszczać) szybko, pozwalając spływać im gdzieniegdzie cienkimi strużkami, poszukując różnych sposobów kształtowania faktury i różnicując krycie pigmentu w poszczególnych partiach obrazu.
Wyrazistość koloru i ekspresyjna stylistyka budują emocjonalny charakter malarskiej kompozycji, gdzie zarówno barwa, jak i stosowanie deformacji służą wyrażaniu namiętności. Z kolei skłonność do zestrajania tonacji barwnej kształtuje dekoracyjny charakter obrazu, co widać nie tylko w harmonijnych rozwiązaniach kolorystycznych Wnętrza, ale w całej twórczości artysty, realizowanej prócz techniki olejnej także w pastelu (…).
Filip Pręgowski

Zakup w ramach Narodowego Programu Kultury Znaki Czasu (2007)

Andrzej Guttfeld
Ur. w 1941 roku w Toruniu, zmarł w 2017 roku. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w latach 1963–1968, gdzie obronił dyplom w pracowni malarstwa profesora Bronisława Kierzkowskiego w 1968 roku. Był profesorem w Zakładzie Kształcenia Artystycznego Instytutu Konserwatorstwa i Zabytkoznawstwa UMK. Zajmował się malarstwem, rysunkiem i grafiką.

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń