Kiedy: 28 listopada (czwartek), godz. 18.00
Wybitna fotografka i animatorka kultury Janina Gardzielewska (1926–2012) przez całe życie związana była z regionem kujawsko-pomorskim, a zwłaszcza z Toruniem. Zafascynowana gotycką architekturą miasta uwieczniała ją z różnych perspektyw: zarówno przemierzając zaułki wąskich uliczek starówki, jak i wdrapując się na dachy kamienic. Choć ceglaną średniowieczną zabudowę uważała za niewyczerpane źródło inspiracji, nie poprzestawała na jej fotografowaniu. Twórcza aktywność Gardzielewskiej rozwijała się bowiem wielotorowo. Ze szczególną wrażliwością analizowała w swoich pracach ludzkie emocje, przeżycia i problemy. Tworzyła fotokolaże, uprawiała fotografię teatralną, portretowała ludzi kultury. Odnosiła znaczące sukcesy na wystawach i w konkursach w Polsce i Europie, a jednak nie zajmuje dziś należnego jej miejsca na kartach historii fotografii…
Wykład przypominający postać Janiny Gardzielewskiej jest częścią projektu związanego z badaniami nad jej twórczością, dofinansowanego w ramach stypendium artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Prowadzenie: Natalia Cieślak
Spotkanie na żywo w sali audiowizualnej w budynku B
Wstęp wolny!
Zdjęcie: Janina Gardzielewska, Autoportret, zbiory Sekcji Dokumentów Życia Społecznego Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, sygn. f-2081
Tags: fotografia, wykład