MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

MAJÓWKA W CSW

ЦЕНТР СУЧАСНОГО МИСТЕЦТВА ДЛЯ УКРАЇНИ

Opublikowano: 12 maja 2022 Views: 898 Common Ground, Dla dzieci i rodzin, Strona główna, Wydarzenia

Common Ground. Wieloznaczność w kulturze

Wieloznaczność w kulturze (wizualnej) można badać z wielu perspektyw. Celem warsztatów jest przyjrzenie się zjawisku wieloznaczności w celu zrozumienia jego natury, a dzięki temu faktów wokół nas.

Według słownika Cambridge „wieloznaczność” jest (przykładem) faktu, że coś ma więcej niż jedno możliwe znaczenie i dlatego może powodować zamieszanie. Dictionary.com stwierdza natomiast, że wieloznaczność to „wątpliwość lub niepewność znaczenia lub intencji” lub „niejasne, nieokreślone lub dwuznaczne słowo, wyrażenie, znaczenie”.

Podczas tego warsztatu zajmiemy się zjawiskiem wieloznaczności w kulturze. Przede wszystkim opowiem Wam o:

  1. wieloznaczności języka,
  2. wieloznaczności obrazu,
  3. wieloznaczności estetyki,
  4. wieloznaczności wartości.

Na wstępie zbadamy wieloznaczność języka. Chińskie przysłowie mówi: „obyś żył w ciekawych czasach”. Ale czy wiecie, że zdanie to jest wieloznaczne? Zdanie to nie jest to bowiem ani przysłowiem, ani tym bardziej chińskim. Mówi o tym mi.n. Fred R. Shapiro w książce „The Yale Book of Quotations”. Ponadto, sformułowanie ciekawe czasy, nie jest interpretowane dosłownie, ale oznacza czasy niepokoju.

Po drugie, zbadamy wieloznaczność obrazu. Tutaj stworzymy pracę (rysunek) kierując się wskazówkami z psychologii gestalt oraz wiedzą na temat złudzeń optycznych. Tworząc obraz wieloznaczny, pokażę Wam (nie tylko najczęstsze, ale również te bardziej zaawansowane) przykłady relacji figury-tła. Przeanalizujemy najnowsze artykuły naukowe na ten temat i na podstawie badań stworzymy prace analogowe lub cyfrowe.

Po trzecie, przyjrzymy się wieloznaczności estetyki. Tutaj zapytamy, dlaczego niektóre dzieła sztuki są uważane za dobre, a inne nie. Przeanalizujemy jak ta sytuacja wyglądała w przeszłości, a jak ma to miejsce dzisiaj.

Na koniec zbadamy wieloznaczność wartości. Zapytamy, dlaczego niektóre dzieła sztuki są uważane za wartościowe. Zastanowimy się, czym jest wartość oraz dlaczego warto to wiedzieć. Przyjrzymy się współczesnym możliwościom sprzedaży sztuki. Zbadamy rodzaje wartości jakie może mieć dzieło sztuki (ekonomiczna, inne).

Plakat warsztatów Common Ground

Plakat warsztatów Common Ground

Podsumowując, głównym celem warsztatu jest pogłębienie zrozumienia pojęcia wieloznaczności, mechanizmów kultury wizualnej oraz pogłębienie praktycznych i twórczych możliwości uczestniczącym w nim osób.

? Kiedy: 14.05.2022, godz. 16.00
? Gdzie: online, platforma Zoom
? Prowadzenie: dr Magda Węgrzyn

Join Zoom Meeting [KLIK]:
ID Spotkania (Meeting ID): 925 3944 4090
Hasło (passcode): D15Nf9

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń