Wystawa plakatów Lexa Drewińskiego
Wystawa: Nowy Plakat Europy Centralnej
Lex Drewinski – Poster Demonstrationto wystawa plakatów Lexa Drewinskiego, wybitnego projektanta, plakacisty pochodzenia polskiego, mieszkającego i pracującego w Berlinie. Jego prace otrzymały ponad 130 nagród i wyróżnień, głównie w konkursach międzynarodowych. Jest profesorem w Fachhochshule Potsdam w Poczdamie. Styl plakatowy Lexa Drewinskiego jest ostatnio często kopiowany, dlatego obecna wystawa może być okazją do przyjrzenia się oryginałowi z bliska.
Tytuł wystawy należy rozumieć dwuznacznie. Od strony czysto formalnej – jako kreację plakatu tematycznie zaangażowanego społecznie, którego treść i przesłanie mogą wywołać zażartą dyskusję i w efekcie – doprowadzić do manifestacji. Z drugiej strony – termin „demonstracja” odczytywać można mniej bojowo, jako prezentację prac plastycznych. W tym konkretnym przypadku – plakatów.
Koncepcja wystawy dyktuje specyficzna selekcję prac – prezentowane plakaty dotykają tematyki polityczno-społecznej i stanowią przegląd zarówno wcześniejszej, jak i najnowszej twórczości artysty. Obok bardzo zredukowanych w swojej formie (jak mawia autor: w plakacie odejmować znaczy dodawać) i nasyconych w treści plakatów, które on sam określa mianem „Image poster”, charakteryzujących się min. redukcją koloru oraz rezygnacją z typografii na korzyść obrazu, przedstawione są także najnowsze prace, eksperymentalne w odniesieniu do tradycyjnego pojęcia plakatu, nazwane przez twórcę: „objects posters”. Istota tych „plakatowych obiektów” polega na całkowitym odejściu od arkusza papieru, farby drukarskiej oraz całego poligraficznego zaplecza, przy zachowaniu elementów, które są w plakacie najistotniejsze, a mianowicie – „plakatowości myślenia”. „Plakatowa dusza”, tchnięta w martwe obiekty z kategorii ready-made, nadaje im nowy, ożywczy, niemal plakatowy wymiar.
Wystawa stanowić ma swojego rodzaju dialog pomiędzy widzem a „image-object-poster”, w kontekście wszechobecnej w twórczości artysty problematyki społeczno-politycznej, przed którą, jak mawia autor: »nie da się we współczesnym świecie nikomu uciec, bo i tak dopadnie ciebie wszędzie tam, gdzie się jej najmniej spodziewasz«.
Lex Drewiński – urodził się w 1951 roku w Szczecinie. W latach 1976-81 studiował w PWSSP w Poznaniu, w roku 1981 otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni plakatu prof. Waldemara Świerzego. Początkowo działał jako niezależny grafik, projektując m.in. plakaty dla warszawskiego Pol-Filmu. W latach 1983-85 pracował jako reżyser i scenarzysta w Studio Filmów Animowanych w Poznaniu. W 1985 r. opuścił Polskę i osiedlił się na stałe, wraz z rodziną, w Berlinie Zachodnim, gdzie kontynuował pracę grafika-freelancera, kształcąc się jednocześnie w zakresie grafiki komputerowej w CIMDATA GmbH w Berlinie. W roku 1992 wygrał konkurs na stanowisko profesora Wydziału Grafik-Design w Fachhochschule Potsdam w Poczdamie. W roku 1995 zrealizował przy współudziale studentów swój międzynarodowy projekt pt. Tolerance/lntolerance w takich uczelniach jak: Universidad Complutense, la Facultdad de Bellas Artes w Madrycie, Eina Escola de Disseny i Art, Universitat Autonoma de Barcelona w Barcelonie, Fachhochschule Potsdam w Poczdamie, który następnie kontynuował w roku 2000 w Facultad de Arquitectura y Diseńo, Universidad Católica w Quito (Ekwador).
Wystawa: Nowy Plakat Europy Centralnej ma celu zaprezentowanie najciekawszych przykładów młodych artystów środkowej części Europy.