MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Nor indeed can the whale possibly be otherwise than...

Plakat wykład Sergio Edelsztein

Spotkanie z Sergio Edelszteinem, dyrektorem CSW w Tel-Awiwie

Zdjęcie promujące wykład

Opublikowano: 1 czerwca 2014 Views: 1242 Bez kategorii, Dla dorosłych

ARENA / wykład / ANTONIA ALAMPI: Stój i patrz: prawdziwy świat, który obiecywali, nie jest tam

czwartek, 5 czerwca 2014, godz. 18:00, przestrzeń wystawy „Arena”

Spotkanie z kuratorką Centrum Sztuki Współczesnej w Kairze w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie ARENA
godz. 18.00
przestrzeń wystawy ARENA, I piętro CSW

Antonia Alampi jest kuratorką pracującą w niedawno powstałym egipskim centrum sztuki współczesnej w Kairze zwanym Beirut (http://beirutbeirut.org/). W ramach wystawy Arena przygotowała program filmowy Stój i patrz: prawdziwy świat, który obiecywali, nie jest tam, na który składają się prace takich artystów jak: Oliver Laric (Austria/Niemcy), Maha Maamoun (USA/Egipt), Jumana Manna (Palestyna/USA) & Sille Storihle (Norwegia), Jasmina Metwaly (Polska/Egipt), Ciprian Mureşan & Gianina Cărbunariu (Rumunia). Program ten obejmuje twórczość artystów, którzy na różne sposoby, a także przyglądając się wielu sytuacjom czy kontekstom, odnoszą się lub rzucają wyzwanie całej machinie reprezentacji – jej użyciu i roli w obszarze społecznym i politycznym.

Antonia Alampi opowie o pracy kuratora w warunkach niestabilnej sytuacji społecznej dzisiejszego Egiptu i dużym znaczeniu kulturalnych i artystycznych inicjatyw w czasach politycznego chaosu, który wstrząsnął w ostatnich latach arabskim światem. W ramach wykładu zaprezentowana zostanie działalność Beirutu – unikalnej przestrzeni wystawienniczej, która stanowi w Kairze rodzaj platformy dla międzynarodowej społeczności artystów, działaczy, poetów, pisarzy, aktywistów, architektów, myślicieli i studentów, którzy podzielają społeczne przekonania w zakresie wytyczania nowych szlaków i przyjmowania pozycji krytycznej w komentowaniu nowej sytuacji.

Kuratorka zaprezentuje także prace artystów składające się na program filmowy Stój i patrz: prawdziwy świat, który obiecywali, nie jest tam i opowie o wyzwaniu rzuconym przez nich machinie reprezentacji w obszarze społecznym i politycznym. Prezentowane filmy rozpatrują efekty wydarzeń politycznych – co po danym zdarzeniu zostaje, w co się ono zamienia lub czemu służy, gdy jest na nowo interpretowane i prezentowane w ramach różnych narracji i w nieskończonych wariantach.


Antonia Alampi (ur. 1983, Włochy) jest historyczką sztuki, kuratorką i pisarką, pochodzącą z południa Włoch, a obecnie mieszkającą w Kairze, gdzie jest kuratorką centrum Beirut, a także wykładowczynią historii sztuki w Azza Fahmy Design Studio. Jest współzałożycielką i współdyrektorką inicjatywy kulturalnej Opera Rebis, pracowała też dla wielu innych instytucji, w tym w ramach Manifesta7. Jej teksty pojawiają się w wielu czasopismach, magazynach i publikacjach, takich jak Art-Agenda, Frieze, Flash Art International, Artribune, Arte e Critica i Afrikaada. Jej ostatnie projekty kuratorskie to: Pisanie inną ręką to kreacja wyobraźni, Beirut (Kair, 2013); Upadasz tylko dwa razy, CCA Derry-Londonderry (2013); Czerwona rzecz?, Palais de Tokyo, w ramach Nouvelles Vagues (Paryż, 2013); Posse Comitatus, Fondation D’Entreprise Ricard (Paris, 2013); Widma…, 98weeks (Beirut, 2013).

Więcej informacji na temat wystawy Arena i wydarzeń towarzyszących na platformie internetowej:
www.arena.csw.torun.pl

Tags: , , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń