MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Galeria NIECH

Stopy

Różówka

zdjęcie pracy artystki

Zobacz na pełnym ekranie

  • Autor

    Treister Suzanne

  • Tytuł

    Różówka

  • Technika

    wódka, butelka szklana

  • Data

    2010

Różówka to jedna z dwunastu butelek wódki przygotowanej przez artystkę w czasie jej pobytu w Toruniu (jesień 2010). Projekt realizowany został w ramach programu rezydencyjnego Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu zatytułowanego This trip will change your art oraz projektu edukacyjnego Subiektywnej mapy Torunia we współpracy z Fundacją Fabryka UTU.
Wódka wydestylowana w toruńskiej fabryce, swoją recepturę zawdzięcza przepisowi, pochodzącego z Polski, dziadka artystki Samuela Treistera (1864-1942). Pod koniec dziewiętnastego wieku Samuel Treister wraz ze swoim bratem Józefem otworzyli gorzelnie w miejscowości Dębno w Galicji, gdzie produkowali różnorodne ekskluzywne alkohole, od whisky po wódki smakowe, w tym właśnie różówkę. Wódka oparta na tradycyjnej polsko-żydowskiej recepturze łączącej w sobie smak róży i cytryny. Na podstawie tej receptury, którą przekazał artystce ojciec, mieszkający od lat 40. w Wielkiej Brytanii, Treister odtwarza ten niecodzienny smak, przywracając wódkę jako dzieło sztuki.
Projekt zrealizowany przez Suzanne Treister odnosi się do eksploracji jej rodzinnych polsko-żydowskich tradycji. Nieoczekiwanie wizyta w Toruniu przekształciła się w sentymentalną podróż w przeszłość i przywróceniem wypartych przez czas wartości, zarówno tych osobistych – rodzinnych jak i tych uniwersalnych. Praca zadedykowana została pamięci polskich Żydów, którzy zginęli w czasie Holokaustu. Artystka łączy przeszłość i przyszłość aby wytworzyć opowieść o równoległych światach, w których granice zacierają się a historia może zostać odczarowana – zmieniona.

Dar artysty (2010)

  • Treister Suzanne
  • Treister Suzanne

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń