MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

zdjęcie z wystawy WYSTAW SIĘ W CSW

Wyniki konkursu fotograficznego WYSTAW SIĘ W CSW

zdjęcie do wydarzenia "Dzień na plus"

DZIEŃ NA PLUS / wykłady i warsztaty dla seniorów...

logo audiodeskrypcja

Opublikowano: 26 lutego 2015 Views: 1813 Edukacja, Wydarzenia dla dorosłych

Audiodeskrypcja w CSW – sztuka wizualna dostępna dla osób niewidzących

wtorek, 10 lutego, 18:00-20:00

Audiodeskrypcja w CSW – sztuka wizualna dostępna dla osób niewidzących
Bodźce wzrokowe dostarczają człowiekowi 80-90% informacji o otoczeniu. Uszkodzenie narządu wzroku ogranicza, a niekiedy zamyka dostęp do bogatego świata obrazów i barw. Tym samym zamyka dostęp do wielu dziedzin sztuki: filmu, spektakli teatralnych, dzieł plastycznych, wystaw muzealnych. „Kluczem”, który otwiera świat sztuki dla osób niewidzących jest audiodeskrypcja.

„Audiodeskrypcja to werbalny, dźwiękowy opis obrazu i treści wizualnych zawartych w audycji audiowizualnej, przeznaczony dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku, umieszczony w audycji lub rozpowszechniany równocześnie z nią” (Ustawa o radiofonii i telewizji z dnia 25 marca 2011 roku). Opis w technice audiodeskrypcji ma na celu przekazanie osobie niewidzącej obiektywnych informacji na temat warstwy wizualnej dzieła i umożliwienie jego samodzielnej interpretacji.

W CSW dostępna jest obecnie wyjątkowa wystawa Alfredo Jaara „Brzmienie ciszy”. Wystawa łączy kilka środków artystycznego wyrazu: strukturę architektoniczną, projekcję filmową, fotografię, tekst. Bogactwo wykorzystanych środków potęguje siłę oddziaływania wystawy, pobudzając percepcję wzrokową odbiorcy.

W dniu 10 lutego 2015 w CSW możliwe będzie zwiedzenie wystawy „Brzmienie ciszy” z audiodeskrypcją. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu: „Audiodeskrypcja i deskrypcja a dostęp osób z uszkodzeniami sensorycznymi do świata kultury i sztuki”. Jest to projekt pracy doktorskiej realizowany przez doktorantkę II roku na kierunku Informacja naukowa i bibliologia  na UMK w Toruniu, Agatę Bernaś. Celem projektu jest pozyskanie opinii osób z niepełnosprawnością wzroku na temat audiodeskrypcji. W związku z tym uczestnicy wydarzenia poproszeni zostaną o udział w ankiecie stworzonej na potrzeby badań. Ankieta przeprowadzona zostanie w CSW bezpośrednio po zwiedzeniu wystawy. Dla uczestników wydarzenia wystawa dostępna będzie bezpłatnie.

Każda osoba z dysfunkcją wzrokową może przyjść z jedną osobą widzącą.

Zapisy mailowo: renata.sargalska@csw.torun.pl do 9 lutego.

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń