MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

plakat do wydarzenia Dzień na Plus

Dzień na Plus. Warsztaty fotografii cyfrowej ŚWIATŁO I CIEMNOŚĆ

CSW z Blikiem PLAKAT

CSW z Blikiem, Złote myśli

zdjęcie pracy Hannah Hoch

Opublikowano: 15 listopada 2012 Views: 1377 Edukacja, Wydarzenia dla dorosłych

Artystki – Anarchistki w „szaleństwie” Awangard

Może się wydawać, że Wielkie Awangardy były konstruowane przede wszystkim przez Mężczyzn. Dziś wiemy, że to zupełnie fałszywy pogląd – Leonor Fini, Leonora Carrington, Kay Sage, Dorothea Tanning, Katarzyna Kobro, Hannah Hoch, Natalia Gonczarowa, Méret Oppenheim – nie tylko były Żonami Artystów, ale przede wszystkimi znakomitymi twórczyniami, które bezpardonowo rozprawiały się z szeroko pojmowaną tradycją.

Teraz dopiero badacze odnajdują te niezwykłe, kobiece Osobliwości. Kreatury pochowane gdzieś w zakamarkach historii powoli otwierają drzwi i wychodzą na zewnątrz. Tak samo innowacyjne, odważne, zbuntowane jak ich Koledzy.

Cykl wykładów o sztuce Artystki-Anarchistki dotyczy Artystek – Buntowniczek w szerokim rozumieniu tego słowa. Prowokacją do skonstruowania takiego bloku tematycznego były niedawne wydarzenia w Rosji związane z szeroko komentowanym procesem Pussy Riot. Wywołały one szereg trudnych pytań: 1. Czym jest cenzura, kim jest cenzor, czy można cenzurować, czy są granice cenzury? 2. Kim jest artysta? Czy artysta może wszytko tworząc dzieło sztuki? Czy istnieje jakiś moment, który sprawia, że działanie artystyczne traci tę specyficzną aurę na rzecz perwersji i wyłącznego oszołomienia publiczności? Czy wszystko co wychodzi z artysty (w dosłownym tego słowa znaczeniu) jest dziełem sztuki?

Poprzez przedstawienie i gruntowne przeanalizowanie działań artystycznych wybranych Artystek-Anarchistek będziemy próbowali na kolejnych spotkaniach odpowiedzieć na wyżej postawione kwestie.

Dr Katarzyna Lewandowska – historyczka sztuki, feministka, buddystka. Jej badania koncentrują się na poszukiwaniu cielesności w sztuce współczesnej. Wykorzystuje przy tym dyskurs wzięty z filozofii feministycznej – przede wszystkim l’ecriture feminine Lucy Irigaray – specyficzny język, który włącza do analizy sztuki inne zmysły niż oko. Wykłada historię sztuki na Wydziale Historii UMK, zawodowo związana także z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. We współpracy z Fundacją FREE ARTS kuratoruje cykl „Debiuty Feminine” w Galerii Sztuki WOZOWNIA prezentujący sztukę młodych artystek, „Połączenia bezpośrednie” w klubie Od Nowa – cykl spotkań ze współczesnymi polskimi artystami i artystkami, obecnie rozpoczyna cykl Anarchia. Poprzednie cykle wykładów w CSW: Kawa z Pieprzem (trudne zagadnienia w sztuce współczesnej: ciało, seksualność, śmierć, ból, starość i inne) oraz cykl WAR – Women Art Revoution (Artystki Wariatki, Kreatury, Matki, Hybrydy i nie tylko).

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń