czwartek, 8 listopada 2012, czwartek, godz. 18.00, Czytelnia CSW
wstęp wolny
Były i tworzyły. Podjęły niezwykle ryzykowne działania, przełamując stereotyp Kobiety – strażniczki ogniska domowego i opiekunki swojego Mężczyzny. Na swoją odpowiedzialność stawały się Kreaturami, które buntują się przeciw staremu porządkowi. Wzbudzały zachwyt i obrzydzenie, irytację, zażenowanie i agresję. Zawsze jednak zainteresowanie. Takie Morskie Świnki, albo egzotyczne Małpki.
W trakcie drugiego wykładu opowiem historię (nie)wielu Kobiet-Artystek, które żyły w różnych częściach Europy, miały różne doświadczenia i różne osobowości. Malowały obrazy, tworzyły miniatury, rzeźbiły, haftowały, pisały, ekstatycznie przeżywały spotkania z męskim Bogiem i chciały zbudować Miasto Kobiet.
Cykl wykładów o sztuce Artystki-Anarchistki dotyczy Artystek – Buntowniczek w szerokim rozumieniu tego słowa. Prowokacją do skonstruowania takiego bloku tematycznego były niedawne wydarzenia w Rosji związane z szeroko komentowanym procesem Pussy Riot. Wywołały one szereg trudnych pytań: 1. Czym jest cenzura, kim jest cenzor, czy można cenzurować, czy są granice cenzury? 2. Kim jest artysta? Czy artysta może wszytko tworząc dzieło sztuki? Czy istnieje jakiś moment, który sprawia, że działanie artystyczne traci tę specyficzną aurę na rzecz perwersji i wyłącznego oszołomienia publiczności? Czy wszystko co wychodzi z artysty (w dosłownym tego słowa znaczeniu) jest dziełem sztuki?
Poprzez przedstawienie i gruntowne przeanalizowanie działań artystycznych wybranych Artystek-Anarchistek będziemy próbowali na kolejnych spotkaniach odpowiedzieć na wyżej postawione kwestie.
Dr Katarzyna Lewandowska – historyczka sztuki, feministka, buddystka. Jej badania koncentrują się na poszukiwaniu cielesności w sztuce współczesnej. Wykorzystuje przy tym dyskurs wzięty z filozofii feministycznej – przede wszystkim l’ecriture feminine Lucy Irigaray – specyficzny język, który włącza do analizy sztuki inne zmysły niż oko. Wykłada historię sztuki na Wydziale Historii UMK, zawodowo związana także z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. We współpracy z Fundacją FREE ARTS kuratoruje cykl „Debiuty Feminine” w Galerii Sztuki WOZOWNIA prezentujący sztukę młodych artystek, „Połączenia bezpośrednie” w klubie Od Nowa – cykl spotkań ze współczesnymi polskimi artystami i artystkami, obecnie rozpoczyna cykl Anarchia. Poprzednie cykle wykładów w CSW: Kawa z Pieprzem (trudne zagadnienia w sztuce współczesnej: ciało, seksualność, śmierć, ból, starość i inne) oraz cykl WAR – Women Art Revoution (Artystki Wariatki, Kreatury, Matki, Hybrydy i nie tylko).