Najlepsze polskie fotografie prasowe
WYSTAWA CZYNNA DO 27 grudnia.
WSTĘP WOLNY!
Wystawa Grand Press Photo prezentuje 176 najlepszych zdjęć prasowych minionego roku, wybranych w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej, organizowanego przez branżowy miesięcznik PRESS.
Konkurs, przeznaczony dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów, od 2005 roku promuje polską fotografię prasową, wyznaczając wysokie standardy.
Wśród prezentowanych zdjęć zobaczymy 60 fotografii pojedynczych i 16 fotoreportaży, które zostały wybrane przez jury spośród ponad 4,8 tys. nadesłanych. Nie mogło wśród nich zabraknąć także fotografii Samuela Arandy, zwycięzcy World Press Photo 2012, który przewodniczył jury Grand Press Photo 2013.
Zobaczymy także Zdjęcie Roku, wykonane przez Michała Legierskiego (Agencja Fotograficzna Edytor) podczas pożaru kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach w styczniu 2013. Przedstawia mężczyznę, który wynosi krzyż z płonącej świątyni.
Jak stwierdził przewodniczący tegorocznego jury, Samuel Aranda, wybór nie był łatwy. ”Zdjęcie, które wygrało, jest nie tylko dobrą fotografią, ale też jest bardzo klasyczne, jeśli chodzi o fotoreporterstwo. Budzi wiele emocji, a patrząc na to zdjęcie, szybko identyfikuje się ten obraz z Polską” – uzasadnił wybór jury Aranda. Pozostali członkowie jury, w tym Odd Andersen z AFP Berlin, Marek Grygiel (CSW Zamek Ujazdowski, „Gazeta Wyborcza”), Joanna Kinowska (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki), Rafał Milach (Sputnik Photos) i Chris Niedenthal, podkreślali, że w przypadku zwycięskiej fotografii nie najwyższa jakość techniczna ma znaczenie, ale właśnie jego kontekst.
W kategoriach obejmujących zdjęcia pojedyncze zwyciężyli: Wydarzenia – zdjęcie Michała Legierskiego (Agencja Fotograficzna Edytor) zrobione w Orzeszu-Jaśkowicach podczas pożaru kościoła (uznane za Zdjęcie Roku); Życie codzienne – zdjęcie Bartosza Wrześniowskiego przedstawiające pierwsze karmienie po skomplikowanym porodzie na oddziale intensywnej terapii neonatologii w szpitalu w Düsseldorfie; Ludzie – zdjęcie Damiana Kramskiego przedstawiające księdza Jan Kaczkowskiego ze swoimi wiernymi; Sport – zdjęcie Kacpra Kowalskiego (Panos Pictures) pokazujące kolejkę do wyciągu krzesełkowego w ośrodku narciarskim Czarna Góra; Środowisko – zdjęcie Tomasza Adamowicza: jeleń zastrzelony podczas Hubertusa Spalskiego; Portret sesyjny – wykonany przez Jacka Urę portret dziecka z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.
Wśród fotoreportaży w poszczególnych kategoriach najlepsze były: Wydarzenia – fotoreportaż Wojciecha Grzędzińskiego dokumentujący służbę polskiego kontyngentu w Afganistanie; Życie codzienne – fotoreportaż Jakuba Szymczuka („Gość Niedzielny”) o Ukraince Irynie, która cały swój czas poświęca na opiekę nad chorą na raka córeczką; Ludzie – fotoreportaż Karoliny Jonderko (Napo Images) przedstawiające puste pokoje osób zaginionych, w których zatrzymał się czas; Środowisko – fotoreportaż Agnieszki Rayss (Sputnik Photos/Centrum Nauki Kopernik), którego tematem jest proces obiegu wody, bez którego życie w mieście jest niemożliwe.
Nagrodę Nikona – mecenasa konkursu zdobył Krzysztof Wierzbowski (Forum Polska Agencja Fotografów) za zdjęcie pokazujące montaż konstrukcji stalowej najwyższego apartamentowca w Europie zaprojektowanego przez Daniela Libeskinda.
Kategorię Fotokasty wygrał materiał Piotra Małeckiego (dla „Polityki”) pt. „Jodie” pokazujący Warszawę oczami obcokrajowca.
W Grand Press Photo 2013 oceniano fotografie wykonane między 1 kwietnia 2012 roku a 31 marca 2013 roku. Wszystkie zdjęcia, które trafiły do finału, są prezentowane w ramach wystawy pokonkursowej.
Tags: csw, csw toruń, grand press photo, grand press photo 2013, wystawa, wystawa csw