MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Piłka

Zapis stanu wojennego

Fortepian

Zobacz na pełnym ekranie

  • Autor

    Michał Kokot

  • Tytuł

    Fortepian

  • Technika

    Media mieszane, obiekt drewniany, konstrukcja na desce drewnianej z oryginalnych starych klawiszy pianina, 36 x 53 cm (w oprawie: 62 x 72 cm)

  • Data

    1982

Fortepian to jedyna praca Michała Kokota w kolekcji CSW, która nie jest stricte fotograficzna, ale ma w sobie cechy asamblażu. Artysta wykorzystał klawisze z fortepianu, przemalował je w barwy narodowe, dodał znaczek Solidarności oraz fotografię mężczyzn – robotników i spory napis „Nie zginęła”. To bardzo patriotyczne dzieło powstało w czasie stanu wojennego. Stanisław Jasiński w tekście Michał Kokot. Miejsce dla artysty pisał o tej pracy tak:

Klawiatura była z fortepianu mojego taty – relacjonuje Maria Kokot. – Instrument był poważnie nadwyrężony przez czas i tata rozebrał go, ale klawiaturę zachował w swojej brodnickiej piwnicy.

Ta nieoczywista metafora muzyki ludowej i Chopina uległa zdecydowanemu przeobrażeniu po ogłoszeniu stanu wojennego. Przedmiot, artystyczne narzędzie – klawiatura – użyty został do wykonania kolejnego dzieła. Obecnie górna część klawiszy przemalowana jest w biało-czerwone barwy. Na czerwonej stronie naklejony jest portret zbiorowy pracowników parowozowni Toruń Kluczyki i napis Nie zginęła, wycięty ze zdjęć ‚tła przeżyć’. Na białej jest wklejony znaczek Solidarności. W ten sposób powstała kolejna metafora obrazowa, o czym świadczy wypisany ręcznie tytuł pracy: Stan wojenny 1981-13-XII.”

 

 
Zakup ze środków własnych (2021).

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń