MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Spotlight - kadr z filmu

Spotlight, reż. Tom McCarthy, USA 2015, 128′

Optymistki, kadr z filmu

Optymistki, reż. Gunhild Magnor, Norwegia 2013, 80′

Opublikowano: 10 kwietnia 2016 Views: 2072 Bez kategorii, Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

W kinie nie tylko seanse! / Majowe spotkania

W nadchodzących dniach Centrum Sztuki Filmowej zaprasza na spotkania z filmoznawcami i dyskusje o filmach. Plan jest rozbudowany, więc polecamy zapoznać się z nim już teraz!

W środę 4 maja po projekcji filmu Pasolini (początek seansu o godz. 18.00) naszym gościem będzie dr Sylwia Kołos, zajmująca się w swoich badaniach m.in. biografistyką filmową oraz kinem włoskim. Porozmawiamy
o ekranowym portrecie Piera Paolo Pasoliniego w filmie Abla Ferrary.

 

fot. Agnieszka Rydellek
fot. Agnieszka Rydellek

Dr Sylwia Kołos jest autorką artykułu dotyczącego twórczości wspomnianego reżysera. Oto fragment:

„Odpowiedź na pytanie: czy twórczość Pasoliniego jest nadal ważna, nie podlega chyba dyskusji. Jest, jak cała historia kina, jak dokonania wszystkich twórców uznanych za klasyków. Natomiast wartościowanie tego kina to już sprawa indywidualna. Obcowanie ze sztuką to zawsze bardzo osobiste doświadczenie, uzależnione od indywidualnych gustów i preferencji. Wśród widzów znajdą się więc tacy, którzy zobaczą w „Trylogii życia” dzieło sztuki, i tacy, którzy uznają ją za kino – mimo iż późniejsze – bardziej archaiczne niż „Włóczykij”, pierwszy film Pasoliniego. I tradycyjnie to, co dla jednych będzie zarzutem, dla drugich okaże się argumentem przemawiającym za wyjątkowością dzieła.”

Źródło: http://film.onet.pl

 

W czwartek 5 maja po filmie Bulwar (początek seansu o godz. 18.00) kurator Centrum Sztuki Filmowej,
dr Radosław Osiński, zaprasza na dyskusję o ostatniej produkcji z udziałem Robina Williamsa.

Radosław Osiński – rocznik ’82. Doktor nauk humanistycznych. Absolwent polonistyki na UMK w Toruniu. Krytyk filmowy, filmoznawca. Zwycięzca I edycji Konkursu krytyczno-filmowego „Powiększenie” portalu Filmweb.pl (2011). Zdobywca Grand Prix XVII edycji Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2013). Prowadzi zajęcia z zakresu specjalizacji filmoznawczej na Wydziale Filologicznym UMK. Nauczyciel, animator kultury, autor opracowań dydaktycznych do edukacji filmowej w projekcie „Filmoteka Szkolna” Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zbiera doświadczenia w realizacji własnych filmów, pasjonat scenariopisarstwa i montażu filmowego.

 

 

Marek Hendrykowski

W sobotę 7 maja o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z profesorem Markiem Hendrykowskim, wybitnym historykiem kina, z którym pomówimy o związkach filmu i mody.

Co łączy kino i modę? Kiedy i w jaki sposób ubranie staje się nośnikiem indywidualnego charakteru postaci? Jak przenika się prostota i wyrafinowanie w kostiumie trampa-Chaplina? Co sprawia, że gwiazdy kina zostają ikonami mody? Kim była Edith Head – dress doctor Hollywood? Czy dekolt na wielkim ekranie więcej odsłania, czy ukrywa? Jak kożuchy i jeansy w filmach epoki PRL okazywały się symbolami buntu? Skąd popularność filmowych biografii projektantów mody w kinie ostatnich lat?

O tych i innych kwestiach dotyczących fascynujących związków świata filmu i mody porozmawiamy z profesorem Markiem Hendrykowskim w sobotę, 7 maja, czyli już jutro. Spotkanie z wybitnym filmoznawcą rozpoczniemy o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy!

Tak o publikacji Film i moda (2011) napisała Katedra Filmu, Telewizji
i Nowych Mediów UAM:

„Moda nie jest gadżetem. Nie jest rzeczą, rekwizytem, wymyślnym strojem, ani nowinką, która nagle się pojawia
i równie nagle znika. Jeśli spojrzeć na modę w szerszej niż doraźna perspektywie, okazuje się ona – podobnie jak film – bardzo istotnym elementem systemu nowoczesnej kultury: zarówno symbolicznej, jak i materialnej. Obie dziedziny wywierały i nadal wywierają znaczący wpływ na dynamikę jej rozwoju oraz kierunek dalszych przemian.”

Źródło: www.filmoznawstwo.com

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń