„Fundacja Artystyczno – Badawcza om – organizmy i maszyny w kulturze” zaprasza na akcję artystyczną Patrzenie w dal – realizowaną przez performerkę Danutę Milewską. Przedsięwzięcie jest częścią szeroko zakrojonego eksperymentu zainicjowanego przez Fundację om, mającego na celu opracowanie metod zapisu ulotnych aktów twórczych. Performance odbędzie się 26 września 2015 roku na terenie zielonym, ul. Przy Skarpie, o godzinie 16:00. Do udziału w akcji zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Torunia. / www.funom.org
W swoich działaniach Danuta Milewska poruszać będzie problem skupienia uwagi na przestrzeni wielkich blokowisk (Osiedle Mieszkaniowe na Skarpie). Poziom koncentracji performerki będzie monitorowany za pomocą mobilnego urządzenia do pomiaru czynności bioelektrycznej mózgu, czyli encefalografu (EEG). Mind Wave Mobile będzie sprzężony z miniaturowej wielkości helikopterem. Wszelkie zmiany w poziomie skupienia uwagi artystki będą miały bezpośredni wpływ na ruch latającej maszyny. Cała akcja będzie również dokumentowana za pomocą drona. Z pola widowni będą prowadzone obserwacje przy użyciu mobilnego eyetrackera.
Patrzenie w dal ma charakter eksperymentu naturalnego. W przypadku braku komunikacji z ww. narzędziami mobilnymi akcja artystki nie zostanie przerwana.
Performance Patrzenie w dal jest pierwszą próbą – akcją artystyczną, poprzedzającą realizację eksperymentu _e.1/2015-2017, pt. Opracowanie metod zapisu i konserwacji* ulotnych aktów twórczych / performance, interwencje, czasowa interaktywność /. Finalnym efektem projektu będzie innowacyjna, oparta o badania kognitywne i neuropsychologiczne, metoda dokumentowania i archiwizowania działań artystycznych. Eksperyment Fundacji om podejmujący problem zapisu „sztuk ulotnych” w kontekście badań kognitywnych jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce.
/ * W tym przypadku konserwacja to idea, którą należy rozumieć jako odtworzenie dzieła poprzez analizę jej zapisu video, stanu aktywności mózgu, a także stanu fizjologicznego organizmu artysty podczas podejmowanej akcji. /
/ Puzzlebox Orbit
Artystka w próbie 1 eksperymentu _e.1/2015-2017
Danuta Milewska – absolwentka filmoznawstwa i komunikacji wizualnej w międzynarodowym programie studiów francusko-anglojęzycznych (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Brukseli i na Sorbonie). Freelancerka w sektorze kultury i sztuki, posługuje się performancem, tekstem, fotografią i dźwiękiem.
Idea i opracowanie zasad eksperymentu _e.1/2015-2017
Viola Kuś
Koordynatorka obszaru badań przy eksperymencie _e.1/2015-2017
dr Joanna Dreszer – Drogorób
Opiekunka merytoryczna projektu
dr Małgorzata Jankowska
Obserwatorzy / Badacze próby 1 eksperymentu _e.1/2015-2017
Łukasz Kędziora
Robert Lauks
Partnerzy próby 1 eksperymentu _e.1/2015-2017
Laboratorium Neurokognitywne Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii w Toruniu
Pracownia Neuropsychologii i Użyteczności WSG w Bydgoszczy
Centrum Transferu Technologii UMK
Zakład Plastyki Intermedialnej Wydziału Sztuk Pięknych UMK
linki
/ Projekt realizowany przy udziale środków Toruńskiej Agendy Kulturalnej
w ramach programu Mikrowsparcie 2/2015