Kalendarium
« Kwiecień 2015 »
Kwiecień
PnWtŚrCzPtSbNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

KINODANIE

— w kategorii:

 KWIECIEŃ / MAJ

 

 

Onirica. Psie pole, reż. Lech Majewski, Polska 2014, 95'
28 kwietnia, g.20.30

 

Onirica


"Onirica" wieńczy tryptyk Lecha Majewskiego, którego pierwszą częścią  był "Ogród rozkoszy ziemskich", a drugą "Młyn i krzyż". We Włoszech, gdzie film miał światową premierę, właśnie ukazało się kolekcjonerskie wydanie DVD całego tryptyku. "Onirica", jak w przypadku innych dzieł Lecha Majewskiego, jest filmowym poematem, który łączy w sobie dwie rodzaje sztuki: malarstwo oraz poezję. Massimo Rota z włoskiego wydania "Rolling Stone" tak zdefiniował istotę tego filmu: "Jeśli zdemontujemy ONIRIKĘ, odkryjemy, że prawie każdy  obraz jest zagadką, tajemnicą i niespodzianką. Bez utraty precyzji (odniesienia artystyczne następują po sobie z doskonałą wewnętrzną logiką) jego wyraźnie malarski język filmu jest tylko pozornie rozmyty lekką osłoną liryzmu. Coś, co gdzie indziej byłoby nie do zaakceptowania, tutaj jest nie tylko konieczne, ale wręcz przepiękne. Małe fragmenty i skróty pamięciowo-ewokacyjne jako całość przekształcają  się w delikatną i niezbywalną opowieść o straconym czasie. Tam, gdzie między tajemniczym cierpieniem, a tętniącą egzystencją, wszyscy możemy się odnaleźć."
Bez wątpienia "Onirica", tak jak wcześniej "Ogród rozkoszy ziemskich", "Młyn i krzyż" to po prostu dzieło sztuki, nie tylko filmowej. Lech Majewski to bez wątpienia artysta największego formatu.W warstwie fabularnej, treściowej, bohaterem filmu jest Adam, były profesor literatury, pracujący w supermarkecie. Jako jedyny ocalał z wypadku drogowego, w którym stracił ukochaną Basię i najlepszego przyjaciela, Kamila. By pokonać smutek porzucił dobrze zapowiadającą się karierę uniwersytecką i schronił się w namiastce egzystencji, w której może oddać się studiowaniu „Boskiej komedii” i spać; wręcz skryć się w wymiarze onirycznym, bogatym w obrazy Dantego i osobiste odniesienia. W tym samym czasie, w 2010 roku jego żałoba znajduje odbicie w smutku Polski po klęskach żywiołowych i po śmierci prezydenta w wypadku lotniczym.

Dumni i wściekli reż. Matthew Warchus, Francja, Wielka Brytania 2015, 120`
5 maja, g. 20.30

 

Dumni i wściekli


.„Dumni i wściekli” to niewiarygodna, ale oparta na faktach historia, która stała się jednym z największych brytyjskich przebojów minionego roku. Komedia, której światowa premiera miała miejsce w Cannes, w tradycji takich hitów, jak „Goło i wesoło”, czy „Dziewczyny z kalendarza” z udziałem plejady gwiazd m.in Billa Nighy („To tylko miłość”), Imeldy Staunton (seria „Harry Potter”), Andrew Scotta (Jim Moriarty w serialu „Sherlock”) i Dominica Westa („300″).
Nagrody m.in.:
Najlepszy film - BAFTA, Cannes - nagroda specjalna;
Prasa o filmie
To film pełen miłości i życzliwości, który jednak pokazuje, że kiedy nadstawia się karku, to trzeba być gotowym na walkę. Cudowny.
Time Out London
To film, którego twórcom wydawało się, że mogą zmienić świat. I właśnie dlatego bardzo mi się
podobał.

Rolling Stone

Jak całkowicie zniknąć reż. Przemysław Wojcieszek, Polska 2015, 97`
12 maja, g. 20.30

 

Jak całkowicie zniknąć

Gerda poznaje Małą Rozbójniczkę w berlińskim metrze. Rozstaną się za dziesięć, może dwanaście godzin. Wzajemne zainteresowanie zamieni się w miłość, a miłość skończy się nad ranem. Przed dziewczynami jednak całe miasto i noc, przez którą płyną. W większości improwizowany, montowany na planie film oparty jest na rytmie, który porządkuje wszystko. Bohaterami są czerwień, błękit, blask miejskich świateł, hałasy i zapach letniej nocy. Fabuła ustępuje miejsca zapisowi chwili i osobistym notatkom. Film niczego nie opowiada. Przestaje być "produkcją". Jest zaledwie intencją wzięcia kamery do ręki. Lub powinien sprawiać takie właśnie wrażenie

Co robimy w ukryciu? reż. Jameine Clement, Taika Waititi, Nowa Zelandia 2015, 86`
19 maja, g. 20.30

 

Co robimy w ukryciu


Zwariowany komediowy horror i mockument w jednym. Trójka przyjaciół z Nowej Zelandii zna się już całkiem długo. Vladislav ma 862 lata, Viago 379, a Deacon 183. Jest jeszcze Peter, który ma 8000 lat. Wszyscy są staroświeckimi wampirami osiadłymi w Wellingtonie i próbują zaadaptować się do życia w XXI wieku. Kamera towarzyszy im podczas codziennych obowiązków domowych, rozmów, kłótni i wspomnień sprzed setek lat. Wampiry trzymają się na uboczu, a wychodzą tylko nocą do klubów w poszukiwaniu świeżej, ludzkiej krwi. Snują też niekończące się rozważania o różnicach między ludźmi a nieumarłymi. Śledząc ich codzienność odnosimy wrażenie, że w zimnym i martwym sercu także mogą budzić się uczucia.
Nagrody m.in.:
Nagroda Publiczności - Warszawski Festiwal Filmowy, MFF Toronto;

Piąte:nie odchodź reż. Katarzyna Jungowska, Polska 2015, 75`
26 maja, g. 20.30

 

Piąte: Nie odchodź

Roma ma piętnaście lat. Mieszka ze swoim ojcem. Pomimo wzajemnej potrzeby bliskości żyją obok siebie, on pochłonięty nauką, pryncypialny i chłodny emocjonalnie, ona - w świecie tańca, młodzieńczego buntu i tęsknoty za rodzicielskim zainteresowaniem. Życie bohaterki zmienia się z chwilą przybycia bezdomnego mężczyzny, który lokuje się w pobliskiej ruderze. Niespodziewanie u nastolatki pojawiają się symptomy choroby, niepokojąco podobne do tych, jakie poprzedziły śmierć jej mamy. W życiu Romy zaciera się granica między rzeczywistością, a tym, co nierealne. Losy bezdomnego i Romy wydają się być połączone. Dziewczyna nabiera przekonania, że bezdomny to jej okaleczony Anioł Stróż, zamknięty w ciele człowieka. Po kolejnej zapaści Roma zapada w śpiączkę. Jej ojciec pod wpływem lęku o życie córki próbuje na nowo zbudować ich wzajemne relacje.


 

***
Obowiązuje cena dla wszystkich – 5zł!

***

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie seansami, prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc. Zamówienia przyjmujemy z tygodniowym wyprzedzeniem, tydzień wcześniej uruchamiamy również sprzedaż biletów.

***

Rezerwacji dokonywać można osobiście w godzinach od 10.00 (w weekendy od 12.00) do momentu rozpoczęcia się ostatniego seansu w Kinie / mailowo pod adresem: kino.centrum@csw.torun.pl oraz telefonicznie pod numerem: 56 610 97 18

***

Rezerwacja należy odebrać najpóźniej pół godziny przed rozpoczęciem seansu, po upływie tego czasu zamówienie nie będzie gwarantowane.

 

 
www.csw.torun.pl