Kalendarium
« Marzec 2015 »
Marzec
PnWtŚrCzPtSbNd
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

KINODANIE

— w kategorii:

 MARZEC / KWIECIEŃ

 

 

Difret, reż. Zeresenay Mehari, USA, Etiopia 2015, 99'
31 marca, g. 20.30

 

Difret

 

Akcja filmu rozgrywa się w Etiopii i opowiada historię porwanych i zmuszanych do małżeństwa kobiet. 14-letnia dziewczyna z niewielkiej etiopskiej wioski zostaje napadnięta przez kilku mężczyzn w drodze do domu ze szkoły. Odważna Hirut chwyta za strzelbę raniąc przy tym jednego z napastników. Zostaje aresztowana. Z pomocą przychodzi jej prawniczka Meaza Ashenafi , która nie obawia się konsekwencji opowiedzenia się po stronie władzy cywilnej i zanegowania prawa zwyczajowego.

Cuda reż. Alice Rohrwacher, Włochy, Szwajcaria, Niemcy 2015, 111'
7 kwietnia, g. 20.30

 

Cuda


Zwycięzca Grand Prix na festiwalu w Cannes. Film, który oczarował członków jury: Jane Campion oraz Sophię Coppolę, a Nicolasa Windinga Refna poruszył do łez. „Cuda” młodej reżyserki Alice Rohrwacher opowiadają prawdziwą historię jej dorastania w ekscentrycznej rodzinie, mieszkającej w wielkim, starym domu w Toskanii. Kiedy lato dobiegnie końca nic już nie będzie takie samo w życiu Gelsominy i jej trzech młodszych sióstr. Dziewczyna mieszka z dala od cywilizacji, w ukrytym zakątku na włoskiej prowincji, gdzie trudno jeszcze spotkać turystów. To właśnie tutaj przenieśli się jej rodzice, dawni członkowie hippisowskiej komuny, by żyć blisko natury i chronić swoje dzieci przed „upadkiem świata”. Tego lata, jak co roku, większość dni będzie upływała rodzinie na tradycyjnej produkcji miodu, z której z trudem udaje im się związać koniec z końcem. Jednak po raz pierwszy surowe reguły narzucone przez ojca ulegną rozluźnieniu. Gelsomina marzy bowiem, by uratować rodzinę przed bankructwem i zdobyć wielką nagrodę w telewizyjnym teleturnieju prowadzonym przez tajemniczą Milly Catenę (Monica Bellucci). Choć stoi to w całkowitej sprzeczności z poglądami i wartościami, które do tej pory wpajał jej ojciec, dziewczyna za wszelką cenę będzie starała się przekonać go do tego pomysłu.
Opinie:
Jeden z moich ulubionych filmów ostatnich lat.
Paweł Pawlikowski
Wielkie przeżycie: wciągająca, piękna opowieść o dojrzewaniu do samodzielności.
Jane Campion
Dawno nie byłam tak wzruszona… Genialny, piękny i pełen życia świat.
Sophia Coppola

Druga szansa reż. Susanne Bier, Dania 2015, 105'
14 kwietnia, g. 20.30

 

Druga szansa


Andreas (Nikolaj Coster-Waldau) i Simon (Ulrich Thomsen), detektywi a zarazem najlepsi przyjaciele, prowadzą całkowicie odmienny tryb życia. Simon - świeżo upieczony rozwodnik spędza większość czasu na upijaniu się w lokalnym klubie nocnym, podczas gdy Andreas wiedzie poukładane życie z piękną żoną i synem. Pewnego dnia policjanci zostają wezwani do patologicznej rodziny. Prócz odurzonych narkotykami i kłócących się rodziców w szafie znajdują płaczącego chłopca. Wkróce rutynowa interwencja przeradza się w otwarty konflikt pomiędzy funkcjonariuszami..

Samba reż. Olivier Nakache, Eric Toledano, Francja 2015, 120'
21 kwietnia, g. 20.30

 

Samba


Samba (Sy) i Alice (Gainsbourg) pochodzą z dwóch różnych światów. On pracuje na zmywaku w paryskim hotelu, ona jest woluntariuszką, która po latach pracy w korporacji postanowiła przewartościować swoje życie i pomagać ludziom. Gdy wskutek biurokratycznej pomyłki Samba trafia do aresztu, jego sen o lepszym życiu pryska, a co więcej grozi mu przymusowa deportacja z Francji. Alice postanawia mu pomóc za wszelką cenę, ale żeby to zrobić będzie musiała nie tylko przekroczyć granice prawa, ale też odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie przebiega granica między zaangażowaniem i poczuciem misji, a głębokim uczuciem…„Samba” to pasjonująca i pełna humoru opowieść o życiu w wielokulturowym tyglu, gdzie rzeczy najprostsze – bezinteresowne dobro, radość życia, solidarność oraz potrzeba kochania i bycia kochanym – okazują się być najważniejsze.

Onirica. Psie pole, reż. Lech Majewski, Polska 2014, 95'
28 kwietnia, g.20.30

 

Onirica


"Onirica" wieńczy tryptyk Lecha Majewskiego, którego pierwszą częścią  był "Ogród rozkoszy ziemskich", a drugą "Młyn i krzyż". We Włoszech, gdzie film miał światową premierę, właśnie ukazało się kolekcjonerskie wydanie DVD całego tryptyku. "Onirica", jak w przypadku innych dzieł Lecha Majewskiego, jest filmowym poematem, który łączy w sobie dwie rodzaje sztuki: malarstwo oraz poezję. Massimo Rota z włoskiego wydania "Rolling Stone" tak zdefiniował istotę tego filmu: "Jeśli zdemontujemy ONIRIKĘ, odkryjemy, że prawie każdy  obraz jest zagadką, tajemnicą i niespodzianką. Bez utraty precyzji (odniesienia artystyczne następują po sobie z doskonałą wewnętrzną logiką) jego wyraźnie malarski język filmu jest tylko pozornie rozmyty lekką osłoną liryzmu. Coś, co gdzie indziej byłoby nie do zaakceptowania, tutaj jest nie tylko konieczne, ale wręcz przepiękne. Małe fragmenty i skróty pamięciowo-ewokacyjne jako całość przekształcają  się w delikatną i niezbywalną opowieść o straconym czasie. Tam, gdzie między tajemniczym cierpieniem, a tętniącą egzystencją, wszyscy możemy się odnaleźć."
Bez wątpienia "Onirica", tak jak wcześniej "Ogród rozkoszy ziemskich", "Młyn i krzyż" to po prostu dzieło sztuki, nie tylko filmowej. Lech Majewski to bez wątpienia artysta największego formatu.W warstwie fabularnej, treściowej, bohaterem filmu jest Adam, były profesor literatury, pracujący w supermarkecie. Jako jedyny ocalał z wypadku drogowego, w którym stracił ukochaną Basię i najlepszego przyjaciela, Kamila. By pokonać smutek porzucił dobrze zapowiadającą się karierę uniwersytecką i schronił się w namiastce egzystencji, w której może oddać się studiowaniu „Boskiej komedii” i spać; wręcz skryć się w wymiarze onirycznym, bogatym w obrazy Dantego i osobiste odniesienia. W tym samym czasie, w 2010 roku jego żałoba znajduje odbicie w smutku Polski po klęskach żywiołowych i po śmierci prezydenta w wypadku lotniczym.

 

***
Obowiązuje cena dla wszystkich – 5zł!

***

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie seansami, prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc. Zamówienia przyjmujemy z tygodniowym wyprzedzeniem, tydzień wcześniej uruchamiamy również sprzedaż biletów.

***

Rezerwacji dokonywać można osobiście w godzinach od 10.00 (w weekendy od 12.00) do momentu rozpoczęcia się ostatniego seansu w Kinie / mailowo pod adresem: kino.centrum@csw.torun.pl oraz telefonicznie pod numerem: 56 610 97 18

***

Rezerwacja należy odebrać najpóźniej pół godziny przed rozpoczęciem seansu, po upływie tego czasu zamówienie nie będzie gwarantowane.

 

 
www.csw.torun.pl