MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Opublikowano: 6 listopada 2019 Views: 284

EnergaCAMERIMAGE: Zet i dwa zera

11 listopada 2019 11:00 -

Zet i dwa zera

UK, Holandia, 115’

Peter Greenaway Retrospektywa

Informacje o biletach / rezerwacjach miejsc mogą Państwo znaleźć tutaj (klik) lub na stronie www.camerimage.pl

 

Zet i dwa zera  (1985)

Scenariusz i reżyseria: Peter Greenaway
Zdjęcia: Sacha Vierny
Muzyka: Michael Nyman
Występują: Andréa Ferréol, Brian Deacon, Eric Deacon, Frances Barber, Joss Ackland
Czas trwania: 115 min.

Film stanowi pierwszy owoc współpracy Greenawaya z wybitnym operatorem, Sachą Viernym, który od tego momentu będzie miał znaczący artystyczny wkład w wizualną stronę dzieł brytyjskiego reżysera.

Fabuła filmu opowiada o braciach bliźniakach, którzy podczas wypadku samochodowego tracą żony. Zafascynowani śmiercią, zaczynają zgłębiać teorię ewolucji Darwina oraz rejestrować proces rozkładu martwych istot. Jednocześnie romansują z ocalałą z wypadku kobietą, której amputowano nogę. Miejscem akcji jest głównie ZOO. Jego dyrektor metodycznie eliminuje ze swojego ośrodka zwierzęta czarne i białe. Ważnym wątkiem filmu jest również historia chirurga, który pragnie odtworzyć postaci i sceny z obrazów Vermeera.

Losy postaci obfitują w absurdalne sytuacje i czarny humor. Dla Greenawaya jest to pretekst do filozoficznej refleksji nad związkami między życiem a sztuką. Czy w tej relacji panuje jakaś symetria? Właśnie idea symetrii jest źródłem inspiracji dla głównych bohaterów w ich badaniach nad naturą i kulturą. Symetria rządzi także kompozycją zdjęć w filmie. Motyw lustrzanego odbicia przewija się w dążeniu do naśladowania malarstwa Vermeera, czy też w obsesji reprodukcji gatunku, jaką wyzwalają u bliźniaków prowadzone eksperymenty.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń