MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Movie Mówi Project: Szatan kazał tańczyć + spotkanie z...

Performance Aurory Lubos „Witajcie / Welcome”

Opublikowano: 9 czerwca 2017 Views: 1742 Cykle Czytelni, Czytelnia, Książki, Orient Express, Strona główna

23.06.2017 – Orient Express. Podróże

Kiedy: 23 czerwca (piątek), godz. 17.00

Zapraszamy na ostatnie przed wakacjami spotkanie z cyklu!

Małgorzata Al-Shahari: Twarze i oblicza Jemenu. W poszukiwaniu rodzinnych korzeni
Zdzisław Preisner: W Libanie, Syrii i Jordanii – trzy kraje Bliskiego Wschodu

Po wykładach przygotowaliśmy specjalną niespodziankę przedwakacyjną!

Małgorzata Al-Shahari
Twarze i oblicza Jemenu. W poszukiwaniu korzeni rodzinnych

Spotkanie poświęcone będzie niezwykłej podróży do Jemenu, którą mieszkająca na co dzień w Bydgoszczy Małgorzata Al-Shahari odbyła wraz z bliskimi na przełomie lipca i sierpnia 2010 roku. Okazją do wyprawy w poszukiwaniu korzeni rodzinnych były 18 urodziny starszej córki, Amal, zaś głównym jej celem – dotarcie do miasta Al-Shahar nad Zatoką Adeńską, skąd pochodził przodek rodziny, który dał jej nazwisko. Podróż wiodła od miasta Al-Hodeida do wspomnianego Al-Shahar, poprzez wiele miejsc, które zapisały się złotymi literami na kartach historii, jak choćby Mareb leżące na terenie królestwa legendarnej królowej Saby, Tarim, Sayun i Shibam znajdujące się w Dolinie Wadi Hadramaut, czy Jibla – dawna siedziba zapomnianej królowej Arwy Al-Sulejhi, której długie i pokojowe rządy sprawiły, że porównywana jest do wspaniałej królowej Saby. Rodzinie udało się także zwiedzić Taiz i stolicę Jemenu – Sanę, zaliczaną do najstarszych miast na świecie, dzięki czemu została ona wpisana, podobnie jak Shibam, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponieważ podróż odbyła się przed wydarzeniami „Arabskiej Wiosny” oraz wybuchem trwającego do chwili obecnej konfliktu zbrojnego na terenie Jemenu, znaczna część zdjęć ma charakter archiwalny, wiele utrwalonych na fotografiach obiektów uległo zniszczeniu podczas działań zbrojnych i nalotów sił zjednoczonych pod przywództwem Arabii Saudyjskiej. Uczestnicy spotkania ruszą śladem rodziny Al-Shaharich, co pozwoli im poznać zarówno najciekawsze miejsca tego pustynnego kraju, jak i jego mieszkańców.

Małgorzata Al-Shahari – absolwentka lingwistyki stosowanej języka angielskiego z językiem arabskim na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i studiów podyplomowych dla tłumaczy języka angielskiego na tej samej uczelni, a także studiów podyplomowych na kierunku tłumaczenia ekonomiczno-prawne – język angielski w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu; współzałożycielka i członek Koła Naukowego Języka i Kultury Arabskiej „An-Nahda” na UKW w Bydgoszczy. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół językoznawstwa, socjolingwistyki, glottodydaktyki, translatologii, a także arabistyki i islamistyki ze szczególnym uwzględnieniem historii Jemenu i sytuacji kobiet w świecie arabsko-muzułmańskim. Dodatkowo interesują ją zagadnienia kulturoznawcze, a przede wszystkim kwestie dialogów międzykulturowych w poszukiwaniu wspólnych wartości ogólnoludzkich.

 

Zdzisław Preisner
W Libanie, Syrii i Jordanii – trzy kraje Bliskiego Wschodu

Podróż po trzech krajach Bliskiego Wschodu: Libanie, Syrii i Jordanii to niezwykłe przeżycie dzięki pięknym pustynnym krajobrazom Wadi Rum, niewysokim górom, słonym brzegom Morza Martwego, ale także dzięki miejscom o znaczeniu historycznym i kulturowym. Niestety, z powodów politycznych z destynacji turystycznych wyłączona jest obecnie Syria – kraj, który jest jednym z najciekawszych pod względem historycznym w tym regionie. Położony nad Morzem Śródziemnym Bejrut, obiekty z czasów rzymskich w Byblos, Sydonie, Anjar, czy wyjątkowy Baalbek – to część ważnych atrakcji Libanu. Damaszek z największym do niedawna meczetem Umajjadów, wyjątkowa kolumnada rzymskiego miasta Apamea, czy jedno z najciekawszych z tego czasu, jakim jest Palmyra, zamki krzyżowców, hetycka Aindara, bardzo stare Ugarit to największe atrakcje Syrii. W Jordanii godnym odwiedzenia jest skalne miasto Nabatejczyków w Petrze, rzymskie Dżerasz i z tego czasu obiekty w Ammanie oraz zamki pustynne z VII i VIII wieku. Niezwykłe są krajobrazy, uważanej za najpiękniejszą, Pustyni Wadi Rum, a także solne struktury nad wschodnimi brzegami Morza Martwego.

Zdzisław Preisner – doktor geografii, podróżnik, fotograf, wydawca i wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu na kierunku turystyka i rekreacja; wcześniej, niemal przez 30 lat związany z Instytutem Geografii UMK w Toruniu; autor licznych publikacji popularno-naukowych, albumów, podręczników szkolnych, artykułów w magazynach turystycznych i geograficznych oraz dziennikach lokalnych; uczestnik audycji telewizyjnych i radiowych dotyczących podróżowania; członek rzeczywisty Polskiego Oddziału „The Explorers Club” w Nowym Jorku, Royal Geographical Society w Londynie oraz Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Odwiedził około 120 krajów na wszystkich kontynentach, skąd przywiózł ponad 80 tys. fotografii w postaci slajdów oraz wiele tysięcy obrazów cyfrowych. Jego zainteresowania skupiają się wokół geomorfologii, glacjologii, geografii regionalnej świata, geoturystyki. W czasie podróży, obok fascynacji przyrodą, interesuje się miejscowymi kulturami, historią, architekturą, sztuką, etnografią, obyczajami.

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń