MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Seryjni poeci: Edward Pasewicz

(NIE)CODZIENNE DZIEŁA SZTUKI / Wykład Jerzego Brukwickiego pt. “Magiczna...

Opublikowano: 21 lutego 2017 Views: 915 Czytelnia, Książki, Przestrzeń Literatury, Strona główna

Literaci po godzinach: Spotkanie z Marcelem Woźniakiem wokół książki Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie

Kiedy: 2 marca (czwartek), godz. 18.00

Leopold Tyrmand. Autor największego polskiego bestsellera Zły oraz słynnego Dziennika 1954. Piewca Warszawy i guru jazzu. Zatwardziały wróg komunizmu. As reportażu „Przekroju” i „New Yorkera”. Szeryf wychowany w stolicy na ulicy Trębackiej, który wyruszył na Dziki Zachód. Równie niespodziewanie się zjawił na polskiej scenie literackiej, jak i zniknął, zostawiając po sobie dziesiątki anegdot i historii. Ale które z nich są prawdziwe? Dlaczego jest bohaterem swoich książek? Kim był Leopold Tyrmand?
Na te i inne pytania odpowie Marcel Woźniak – toruński dziennikarz i scenarzysta, które podążył tropem pisarza, by odkryć jego losy. A te wiodły przez Warszawę, Paryż, Wilno, Frankfurt, Kopenhagę, Nowy Jork… Książka obfituje w korespondencję z Tadeuszem Konwickim, Zbigniewem Herbertem czy Sławomirem Mrożkiem. Wzbogacają ją zdjęcia z rodzinnego archiwum, odtworzone drzewo genealogiczne, opis losów wojennych, niepublikowane wcześniej dokumenty życia osobistego. To pierwsza tak kompleksowa biografia Leopolda Tyrmanda. Książkę będzie można również kupić w promocyjnych cenach podczas spotkania.

Marcel Woźniak – z zawodu dziennikarz i scenarzysta, z powołania humanista. Urodzony w „roku 1984” w Kwidzynie, torunianin od 2003 roku. Absolwent Filologii Polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Adaptacji Filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Były spiker i reporter w Radiu SFERA UMK i Radio PLUS Toruń, prowadził serwisy Kulturalny Toruń i orbiToruń. Autor scenariuszy reklam, seriali telewizyjnych dla TVN i Polsat Cafe oraz filmów krótkometrażowych Caissa i Snufit. Piśmienny. Biografia Tyrmanda jest jego książkowym debiutem, za który otrzymał nagrodę Magazynu Literackiego KSIĄŻKI za biografię miesiąca (grudzień 2016).

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń